Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, przerwali po raz kolejny proceder nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego. Za „sharing” odpowie mieszkaniec powiatu lubaczowskiego, który poprzez sieć internetową udostępniał programy płatnych platform cyfrowych.

Wydział dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wszedł w posiadanie informacji, z której wynikało, że 33-letni mieszkaniec gminy Horyniec Zdrój, za pomocą nielegalnych urządzeń, udostępnia klucze z karty abonenckiej umożliwiające odbiór sygnału telewizyjnego płatnych platform satelitarnych.     

11 września br. policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie wraz z policjantami KPP w Lubaczowie przeprowadzili wspólne działania, w wyniku których ujawnili kilkanaście osób powiązanych z opisanym procederem oraz zabezpieczyli wykorzystywane przez nich urządzenia tj. przerobione dekodery, których posiadanie zgodnie z ustawą o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym, jest zabronione.  

Aktualnie poczynione ustalenia wskazują, że ze świadczonych przez sprawcę „usług” może korzystać około 35 odbiorców, którzy logując się do serwera sharingowego, mają możliwość korzystania z udostępnionego sygnału płatnych telewizji satelitarnych.

Zarówno sprawca, jak i osoby korzystające z jego „usług”, będą odpowiadać zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 5 lipca 2002r. o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. 
    
Card Sharing jest metodą pozwalającą na dekodowanie sygnału cyfrowych platform telewizyjnych i jest możliwy w przypadku podłączenia odbiornika telewizji cyfrowej do sieci internetowej. Proceder polega na tym, że użytkownik (dawca) udostępnia sygnał przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Dawca przekazuje biorcom dołączającym się do niego adres IP serwera oraz hasło dostępowe. Ponadto biorca w tunerze nie musi mieć zainstalowanych kart płatnych telewizji. Odkodowanie sygnału odbywa się za pośrednictwem internetu po pozytywnym zweryfikowaniu kart na serwerze dawcy. 

Jest to już kolejna w tym roku sprawa dotycząca sharingu zrealizowana przez policjantów Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie. Do chwili obecnej w 2018 roku ustalili oni kilkudziesięciu sprawców związanych z nielegalnym udostępnianiem i odbieraniem sygnału płatnych telewizji cyfrowych, zabezpieczając jednocześnie wykorzystywane do tego celu serwery i dekodery.

Ładowanie odtwarzacza...