Instytut Pamięci Narodowej od początku swojej działalności gromadzi dokumenty, fotografie i inne materiały przekazywane przez osoby fizyczne i instytucje (w tym także organizacje kombatanckie), które związane są tematycznie z profilem działalności archiwalnej IPN.

 

Na podkreślenie zasługuje fakt, że IPN nie wymaga, by przekazywana dokumentacja była opracowana i uporządkowana. Czynności te zostaną wykonane już po przejęciu akt przez archiwistów Instytutu. Przekazane materiały będą przechowywane w magazynach archiwalnych IPN zapewniających odpowiednie standardy zabezpieczenia zasobu, akta wymagające koniecznych prac reparacyjnych zostaną zabezpieczone i zakonserwowane na koszt Instytutu Pamięci Narodowej i po zewidencjonowaniu oraz opracowaniu będą mogły być udostępnianie do celów naukowo-badawczych, dziennikarskich i innych, o których mowa w ustawie o instytucie Pamięci Narodowej, w tym także do ewentualnych publikacji naukowych i wystaw przygotowywanych przez IPN.

Jeżeli zaś przekazanie materiałów w oryginale nie będzie możliwe, IPN może wykonać na swoje potrzeby skany wybranych materiałów dokumentujących w szczególności fakty represji i zbrodni popełnianych na obywatelach polskich, a także działalność poszczególnych osób, ugrupowań i środowisk w ruchu oporu podczas II wojny światowej a także w powojennym podziemiu antykomunistycznym.

W powyższej sprawie należy kontaktować się bezpośrednio z Panem Dariuszem Byszukiem – Naczelnikiem Archiwum Oddziałowego lub Panem Robertem Witalcem, tel. 17-86-06-002 lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..