Do 20 maja 2019 r. odbywa się ogólnopolskie głosowanie, w wyniku którego w Rzeszowie, już w te wakacje, może powstać oryginalna instalacja przestrzenna autorstwa Jakuba Szczęsnego, będąca otwartym miejscem kultury i relaksu. Takiego obiektu, jeszcze w Rzeszowie nie było.

– Chcemy dać mieszkańcom Rzeszowa PRZESTRZEŃ pełną możliwości, w której będą mogli się realizować i relaksować. Chcemy przestrzeni tętniącej życiem, bez nadęcia, funkcjonalnej, wpisującej się w tkankę miejską i z dobrą atmosferą, dlatego jako Fundacja Rzeszowska bierzemy udział w IV edycji programu LECHSTARTERA. Wiemy, że musimy o nią zawalczyć, nie tylko jako aktywiści, ale jako wszyscy mieszkańcy. Wespół w zespół. Dlatego rozpoczęliśmy pełną mobilizację w Rzeszowie, bo konkurencja jest spora. Do boju stanęło 15 organizacji pozarządowych z całego kraju. Tylko 3 z nich będą zwycięzcami. Tylko wsparcie rzeszowskiej społeczności może sprawić, że instalacja Jakuba Szczęsnego powstanie akurat w Rzeszowie – mówi Bartłomiej Gancarczyk, wiceprezes i koordynator akcji ze strony Fundacji Rzeszowskiej.

LECHSTARTER to program, który już od 3 lat realnie zmienia na lepsze przestrzenie miejskie przez aktywizację lokalnych mieszkańców. IV edycja programu przybrała udoskonaloną formułę. Tym razem to Leszek – wraz z architektem Jakubem Szczęsnym i Filipem Springerem wyszedł naprzeciw potrzebom mieszkańców i przygotował 3 wyjątkowe projekty miejskich PRZESTRZENI, które łączą w sobie wszystko, co najważniejsze: wspólne spędzanie czasu, kulturę, sztukę, nowoczesny i funkcjonalny design. Niezmienna pozostaje kwota, którą Leszek przeznacza na ich realizację – 1 000 000 zł.

PRZESTRZEŃ KWADRATOWA dla Rzeszowa

PRZESTRZEŃ KWADRATOWA to projekt instalacji, który został wybrany dla Rzeszowa w programie LECHSTARTERA. Ma kształt kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem. Stalowa konstrukcja nadaje projektowi lekkości, natomiast geometryczne, materiałowe zadaszenie, to nie tylko element, który wyróżnia projekt, ale również zapewni schronienie przed słońcem czy deszczem. Wykorzystanie nierdzewnych i przeciwdeszczowych komponentów, umożliwia korzystanie z przestrzeni w każdych warunkach, a sama konserwacja instalacji jest łatwa w utrzymaniu.

– Do kwadratu wprowadzimy zieleń – rośliny będą piąć się po nylonowych linkach tworzących ścianki boczne. Zieleń dopełni też przestrzeń wokół konstrukcji. Będzie to idealne miejsce spotkań, warsztatów, prób. Zorganizujesz tu np. pokaz filmu czy koncert. Każdy chętny będzie mógł wykorzystać PRZESTRZEŃ na swoje pomysły! – mówi Bartłomiej Gancarczyk.

Aby w Rzeszowie powstała PRZESTRZEŃ KWADRATOWA konieczna jest mobilizacja mieszkańców w głosowaniu internetowym, które odbywać się będzie od 15 kwietnia do 20 maja 2019 r. (godz. 14:00). Głosować należy codziennie oddając tylko jeden głos na dwa sposoby:
- na stronie programu lechstarter.pl wchodzimy w zakładkę GŁOSUJ i wybieramy miasto RZESZÓW. Po wyborze miasta, aby oddać głos, podajemy swój adres mailowy oraz zaznaczamy „Recaptche” (Nie jestem robotem). Następnie klikamy w link weryfikacyjny, który otrzymaliśmy na wskazany przez nas adres mailowy,
- za pomocą aplikacji na facebook fanpage marki Lech, wybieramy z listy rozwijanej miasto RZESZÓW i klikamy GŁOSUJ.

To mieszkańcy zdecydują, czy chcą wpływać na pozytywne zmiany w Rzeszowie.