Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Krośnieńscy policjanci ostrzegają przed oszustami. Fałszywi wnuczkowie, urzędnicy, funkcjonariusze lub przedstawiciele administracji wynajdują coraz to nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy. W związku z tym apelujemy do seniorów o zachowywanie szczególnej ostrożności.

Pomimo kampanii społecznych i publikacji medialnych, policjanci wciąż odbierają sygnały o przestępczej działalności oszustów wyłudzających od starszych osób pieniądze. Najczęściej stosowaną formą są znane metody na tzw. „wnuczka” i „policjanta”. Jednak w dobie pandemii koronawirusa podszywają się również pod personel służby zdrowia oraz pracowników socjalnych.

Przestępcy modyfikują metody działania, dostosowując je do niepewności społecznej w związku z trwająca pandemią. Ofiarami oszustów padają najczęściej seniorzy wykazujący wysoki poziom zaufania wobec instytucji publicznych oraz ich przedstawicieli. Dlatego też przestępcy, nawiązując kontakt ze swoimi potencjalnymi ofiarami, przedstawiają się jako urzędnicy lub pracownicy służby zdrowia. Stanowi to swego rodzaju kamuflaż maskujący prawdziwe zamiary oszustów, który ma na celu uśpienie czujności ofiary i zdobycie jej zaufania.

Pamiętajmy zatem, aby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom obcym oraz wnikliwie weryfikować przekazywane przez nie informacje. O wszystkich próbach oszustwa niezwłocznie informujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Apelujemy o zachowywanie ostrożności w kontaktach z osobami, które podszywając się pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego, mogą okazać się pospolitymi złodziejami. Oszuści do realizacji swoich przestępczych planów, bezwzględnie wykorzystają życzliwość i empatię seniorów.

W przededniu święta babć i dziadków, podczas rodzinnych spotkań przypominajmy naszym seniorom o niebezpieczeństwach wynikających z nieodpowiedzialnych kontaktów z osobami obcymi. Czasami wystarczy zwykła ostrożność, by uchronić się przed utratą oszczędności.