Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Samorząd Rzeszowa podpisał umowę z zakonem OO. Bernardynów na użytkowanie Ogrodów Bernardyńskich. Umowa została podpisana na czas nieokreślony i teren jest właśnie formalnie przekazywany miastu.

Zgodnie z zapisami umowy, miasto będzie w pełni zarządzało zlokalizowanym w centrum Rzeszowa ogrodem. Dotyczy to zarówno zieleni, jak i znajdujących się tam elementów małej architektury czy fontanny, która została już uruchomiona.

- Kwestia przekazania miastu Ogrodów Bernardyńskich była omawiana już od jakiegoś czasu, ale nie było takiej możliwości formalnej, gdyż ogrody zostały wybudowane z wykorzystaniem środków unijnych i w związku z trwałością projektu nie wchodziło to w grę – mówi pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak, dodając – Teraz miasto będzie mogło zadbać o tę przestrzeń, o jej wykorzystanie do celów publicznych, ale także zapewni odpowiedni nadzór straży miejskiej, o co apelowały osoby mieszkające w pobliżu ogrodów.

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej kończą właśnie formalności związane z przekazaniem ogrodów samorządowi. Odbierane są poszczególne elementy ogrodu, aby było wiadomo czym dokładnie będzie dysponować miasto. Przejęte przez miasto Ogrody Bernardyńskie mają powierzchnię ok. 80 arów.

- Jest to bardzo cenny teren w samym centrum miasta, dlatego znakomicie nadaje się do wydarzeń o charakterze publicznym. W planach mamy organizowanie w tym miejscu różnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, na przykład wystaw plenerowych czy koncertów – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.