Mając na względzie przestępczość popełnianą z wykorzystaniem Internetu na szkodę osób starszych, policjant z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością spotkał się wczoraj ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głównym tematem wykładu było „Bezpieczne posługiwanie się nowoczesnymi środkami płatniczymi”.

Asp. szt. Bogusław Tajchman z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, spotkał się wczoraj ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie miało na celu uświadomienie osobom starszym, jakie zagrożenia niesie za sobą korzystanie z Internetu, a w szczególności posługiwanie się nowoczesnymi środkami płatniczymi w sieci.

Osoby starsze często nie rozumieją wirtualnego świata i najczęściej nie zwracają uwagi na własne bezpieczeństwo podczas korzystania z zasobów internetowych, np. nieświadomie logując się na podejrzanych portalach, niejednokrotnie padają ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Aby ustrzec takie osoby przed staniem się ofiarą, policjant szczegółowo omówił zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. Radził, na co zwracać uwagę logując się do swoich kont bankowych, czy wykonując przelewy internetowe. Wyjaśnił także czym jest oszustwo nazywane - phishingiem, ostrzegając jednocześnie swoich słuchaczy przed nadmierną ufnością do innych. Przy pomocy prezentacji pokazał konkretne przykłady takich oszustw, uczulając aby zwracać uwagę nawet na drobne szczegóły. 

Spotkanie to wpisuje się w założenia międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), w który nasz kraj włączył się już po raz 14. Wykład związany był z realizacją projektu „Bezpieczna Bankowość”, objętego programem „Edukacja Ekonomiczna” pod patronatem Narodowego Banku Polskiego.