Wczoraj w ramach cyklu konferencji pod nazwą „Bezpieczny Senior” policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie spotkali się z seniorami z powiatu sanockiego. Funkcjonariusze opowiadali uczestnikom między innymi o zagrożeniach, przemocy w rodzinie oraz Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób starszych.

Podkarpacka Policja prowadzi program profilaktyczny pod nazwą „ Bezpieczny Senior”.  W ramach tego programu Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie „Dla Równości” zorganizowały cykl konferencji pod nazwą „Bezpieczny Senior”. Konferencje patronatem honorowym objęli nadinspektor dr Krzysztof Pobuta, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie oraz Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zwiększenie świadomości seniorów w zakresie zagrożeń. Wczoraj w  Ośrodku Kultury w Szczawnem w ramach cyklu odbyło się kolejne spotkanie, tym razem skierowane do seniorów mieszkających na terenie powiatu sanockiego. Udział w nim wzięli przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Obecny był również Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku, podkom. Tomasz Balawajder, a także policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sanoku oraz Posterunku Policji w Komańczy.

Konferencję rozpoczęła Monika Bernat, Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. W imieniu władz gminy, uczestników przywitał Stanisław Bielawka, Wójt Gminy Komańcza. Spotkanie poprowadził Łukasz Kosiba, kierownik Oddziału Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Rzeszowie, który omówił działania podejmowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego na rzecz osób starszych.

W dalszej kolejności podkom. Monika Hędrzak przedstawiła działania profilaktyczne podejmowane przez policjantów na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych. Ponadto policjantka przybliżyła funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz wskazała wszystkim zainteresowanym jak z niej korzystać i tłumaczyła w jaki sposób może ona przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Następnie mł. asp. Jerzy Ossoliński omówił przestępstwa popełniane na szkodę seniorów. Wyjaśnił sposoby działania przestępców w stosunku do osób starszych oraz przekonywał ich do właściwych i bezpiecznych zachowań. Przypomniał również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza jeśli chodzi o pieszych. Zachęcał do noszenia elementów odblaskowych, mówił o prawidłowym ich umieszczaniu.

Kolejnym prelegentem była podinsp. Alina Pieniążek, która przedstawiła uczestnikom działania informacyjno-edukacyjne podejmowane przez policjntów w zakresie profilaktyki narkotykowej. W swoim wystąpieniu zaprezentowała „opolską walizkę profilaktyczną”, przestrzegając przed negatywnymi skutkami sięgania po środki odurzające. Mówiła także o zjawisku handlu ludźmi, wskazała na zachowania, które mogą zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą tego niebezpiecznego procederu. Policjantka zaprezentowała również zagadnienia dotyczące procedury „Niebieskiej Karty”, przejawów i form przemocy w rodzinie oraz sposobów udzielania pomocy osobom dotkniętym przemocą. Mówiła o działaniach podejmowanych na rzecz przeciwdziałania temu zjawisku. Przedstawiła dane statystyczne odnoszące się do skali zjawiska przemocy w rodzinie na terenie województwa podkarpackiego.

Na zakończenie Mirosława Widurek, Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” oraz Robert Piechocki, Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Na Rzecz Rozwoju Wsi Szczawne i Kulaszne podziękowali za udział w konferencji zarówno prelegentom, jak i uczestnikom spotkania.

Było to ostatnie z cyklu trzech spotkań, które przypadło w przeddzień Europejskiego Dnia Seniora, który w bieżącym roku obchodzony jest dnia 20 października.

 

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie