Na terenie Tarnobrzega odbyły się ćwiczenia obronne o kryptonimie "STREFA 2018". Szkolenie miało na celu doskonalenie przygotowań służb ratunkowych w sytuacjach zewnętrznego zagrożenia, z udziałem wydzielonych sił i środków Policji oraz podmiotów współdziałających. Szkolenie zorganizowane zostało przez Komendę Miejską Policji w Tarnobrzegu.

Głównym celem ćwiczeń, było skoordynowanie i doskonalenie umiejętności organizacji działań służb ratunkowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. W ćwiczenia zaangażowani zostali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, funkcjonariusze NGRM-P (Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego) KMP w Tarnobrzegu, KPP Leżajsku, Mielcu, Nisku i Stalowej Woli, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego oraz przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

O godzinie 7:30 rozpoczęła się część teoretyczna, w której zostały przedstawione zakresy tematyki przewidywanej do zrealizowania. Prowadzący nadkom. Paweł Ziobro z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, wspólnie z  st. asp. Wojciechem Korman z KMP w Tarnobrzegu, omówili zasady prawidłowego działania, w przypadkach wystąpienia sytuacji kryzysowych. Drugi etap praktyczny ćwiczeń, został przeprowadzony na terenie Zakładów Chemicznych "Siarkopol" w Tarnobrzegu. Tematyka ćwiczeń polegała na współdziałaniu Policji z pozostałymi służbami w przypadku uzyskania informacji o podłożeniu urządzenia wybuchowego, podpaleniu jednego z budynków zakładów chemicznych, a także pościgu za podejrzanym sprawcą przestępstwa.

Wszystko po to, aby szkolić trafność podejmowania decyzji na stanowisku kierowniczym, a także funkcjonowanie systemów łączności oraz alarmowego obiegu informacji, w tym systemu powiadamiania uczestniczących służb. Podczas prowadzonych ćwiczeń, obecny był Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu kom. Marek Pietrykowski oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji kom. Tomasz Grazda.

Przedsięwzięcia tego typu pozwalają uczyć, doskonalić, sprawdzać i weryfikować przyjętą metodykę reagowania na zdarzenia z kategorii " zagrożeń kryzysowych i militarnych".

Po zakończeniu ćwiczeń, przedstawiciele kierownictwa wszystkich zaangażowanych służb, podsumowali oraz omówili wyniki przeprowadznych czynności.