Policjanci Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością wygłosili wykład wśród uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczniom, jakie zagrożenia niesie za sobą korzystanie z Internetu i w jaki sposób chronić prywatność w sieci. Wygłoszony wykład odbył się w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) 2018.

W poniedziałek, policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie- asp. szt. Bogusław Tajchman oraz sierż. szt. Piotr Marek, spotkali się z uczniami Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Celem wygłoszonej prelekcji było zapoznanie młodych ludzi z pierwszych klas o profilu „Technologie internetowe” z zagrożeniami, z jakimi mogą się spotkać w wirtualnym świecie.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali, jak łatwo można wpaść w pułapkę przestępców działających w sieci np. wyłudzających dane czy infekujących witryny internetowe zlośliwym oprogramowaniem. Policjanci przypominali, że każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z sieci, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa po to, żeby nie paść ofiarą internetowego przestępstwa.

Funkcjonariusze dużą uwagę poświęcili na omówienie kwestii dotyczących nienawiści i piętnowania grup etnicznych w sieci. Tłumaczyli, że przestępstwem jest wszelkie działanie przejawiające złość, wrogość czy też nienawiść wobec innych osób.

Przypominali, że w trosce o bezpieczeństwo swoich danych należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów oraz, że nie należy odpowiadać na podejrzane wiadomości. Wyjaśniali również, jak dochodzi do przestępstw, kiedy logujemy się na podejrzanych portalach internetowych, czy otwieramy wiadomości od nieznanych użytkowników.


Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) 2018, który obchodzony był w Polsce 6 lutego. Na pamiątkę, policjanci rozdali uczniom naklejki deklarujące chęć udziału w tym wydarzeniu.

Pamiętajmy:

•    należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane
•    warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem
•    nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości
•    nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail
•    banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://', a nie 'http://'. (jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych)
•    każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.