Ponad 4 miliony złotych stracił Skarb Państwa z tytułu zwrotu nienależnego podatku VAT. Przestępczy proceder polegał na stworzeniu łańcucha fikcyjnych transakcji pomiędzy firmami z Polski i zagranicy. Do tej pory siedem osób usłyszało zarzuty. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie pod nadzorem rzeszowskiej Prokuratury Okręgowej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Sprawa dotyczy uzyskiwania na szkodę Skarbu Państwa nienależnych korzyści związanych z transakcjami odbywającymi się według zasad "karuzeli VAT".

Przestępczy proceder polegał na stworzeniu łańcucha fikcyjnych transakcji artykułami spożywczymi. Towar był nabywany przez polską firmę, potem sprzedawany do kolejnych firm w kraju, a następnie eksportowany za granicę do podmiotów, które sprzedawały go ponownie do firm z Polski. Zgodnie z ustaleniami, podmioty biorące udział w przestępczym procederze uzyskały tytułem zwrotu podatku VAT ponad 4 miliony złotych.

W trakcie śledztwa, zatrzymano osoby podejrzane o wyłudzenie. Przeszukano ponad 20 adresów, głównie miejsca zamieszkania oraz siedziby firm. Czynności te miały miejsce na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego, opolskiego i lubuskiego. Siedmiu podejrzanym ogłoszono zarzuty wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT o wartości ponad 4 milionów złotych. Wobec podejrzanych - to osoby w wieku od 29 do 48 lat - zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. 

Za zarzucane przestępstwa, podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprawa jest rozwojowa.

Ładowanie odtwarzacza...