Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Kurator wystawy Sylwia Krupińska oraz Zarząd Oddziału ZPAMiG w Rzeszowie zapraszają na wernisaż wystaw:

10 + 1 ZAPATRZEŃ

POSTAWY
Artyści w 100-lecie odzyskania niepodległości

"10 + 1 zapatrzeń” to wystawa zbiorowa doktorów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wypromowanych przez prof. Teresę Kotkowską – Rzepecką.
Intencją projektu artystycznego „10 + 1 zapatrzeń” jest prezentacja zbioru prac 9 doktorów i jednej doktorantki tuż przed obroną z udziałem Pani Promotor, wypromowanych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor, jak wielokrotnie to podkreślała, postawiła sobie za zadanie stworzyć warunki i atmosferę do twórczego i nieskrępowanego rozwoju tak różnych osobowości twórczych, akcentując odrębność i różnorodność w sztuce oraz wskazując na subtelną obecność wspólnego mianownika jakim jest odniesienie do tradycji tej najstarszej uczelni artystycznej w Polsce, jaką jest Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie w 200 lecie jej istnienia. Wystawa jest imprezą towarzyszącą obchodom tej rocznicy pod patronatem JM Rektora ASP.
Na przestrzeni ostatnich 20 lat Pani Profesor Teresa Kotkowska – Rzepecka objęła swą opieką artystyczną 10 doktorantów, 10 różnych osobowości twórczych, pochodzących z różnych miast i rejonów Polski oraz mających zróżnicowaną drogę twórczą, co ilustrują ich załączone życiorysy zawodowe. Dwóch z nich będący dziś doktorami habilitowanymi na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie było jej asystentami. Grzegorz Sztwiertnia, pierwszy doktorant Pani Profesor i jej asystent otrzymał w tym roku prestiżowa nagrodę im J. Cybisa. Inni spotkali się w murach tej najstarszej polskiej szkoły artystycznej w ramach Środowiskowych Studiów Doktoranckich, pierwszych w Polsce otworzonych na uczelni artystycznej po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Obecnie większość z nich pracuje na kierunkach artystycznych w uczelniach wyższych swoich miast.
Silna osobowość Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej i jej mocno nakreślona, konsekwentna droga twórcza mogła być jedynie najlepszym przykładem i drogowskazem dla jej uczniów wierności sobie, ale w najmniejszym stopniu nie wpłynęła na indywidualny ich rozwój, co widać na załączonym materiale. Profesor podkreślała zawsze, że na zachowaniu tej delikatnej materii artystycznej, indywidualnego rysu twórczego każdego z przyszłych doktorów najbardziej jej zależało.
Wystawa ma charakter objazdowy, kilku artystów organizuje wystawę w swoim mieście, między innymi w Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, Galerii OW ZPAP Lufcik w Warszawie i w BWA w Rzeszowie.
Uczestnicy wystawy „10+1 zapatrzeń”: Alicja Bieske-Matejak, Witold Boguszewski, Barbara Frankiewicz, Wojciech Kubiak,Sylwia Krupińska (Wójcik), Jadwiga Magryś-Borowiec, Marcin Słowik-Wilczyński, Magdalena Suszek-Bąk, Grzegorz Sztwiertnia, Elżbieta Zrobek i Teresa Kotkowska-Rzepecka.

„Postawy – Artyści w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości” to przeglądowa wystawa twórczości artystów plastyków zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików okręgu rzeszowskiego. Wystawa jest prezentowana w rzeszowskim BWA co dwa lata. Jest okazją do zaprezentowania dorobku i najnowszych osiągnięć artystycznych członków zrzeszonych w tym związku. Wystawa obejmie dzieła z zakresu różnych dyscyplin plastycznych: malarstwo, rysunek, pastele, akwarele i grafiki oraz rzeźby. Ponad 20 artystów wzięło udział w tegorocznej edycji, która jest poświęcona upamiętnieniu historycznemu wydarzeniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Komisarzem wystawy jest obecny prezes okręgu artysta malarz Maciej Majewski, a projekt został zrealizowany w ramach zadania publicznego dofinansowanego przez Gminę Miasto Rzeszów.
Uczestnicy wystawy: Anna Baran, Wojciech Baran, Krystyna Bileńki, Katarzyna Cesarz, Rena Wota-Cywicka, Józef Franczak, Grzegorz Gerba, Zbigniew Hubsch, Robert Inglot, Tadeusz Iwańczuk, Stanisław Jaworek „Czerkiz”, Wiera Kalinowska, Paweł Kin, Leszek Kuchniak, Anna Pusteniak-Kuchniak, Małgorzata Kulczyk, Iwona Jankowska-Mihułowicz, Henryk Lasko, Małgorzata Mizia, Aleksander Majerski, Maciej Majewski, Alicja Nikiel, Krystyna Niebudek, Maria Paszczyńska, Lucyna Szpuniar, Maksymilian Starzec, Janusz Skowron, Elżbieta Wesołkin.

26 kwietnia 2018 r. godz. 18, Dom Sztuki w Rzeszowie, ul. Sobieskiego 18.