Prawidłowo dobrane opony mają wpływ na szereg czynników związanych z prowadzeniem wielotonowego pojazdu ciężarowego z naczepą. W przypadku tak specjalistycznych opon nigdy nie należy spieszyć się z zakupem. Warto bliżej zapoznać się z zagadnieniem, aby zakupione opony ciężarowe sprostały naszym oczekiwaniom względem bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Jakimi czynnikami warto kierować się przy zakupie dobrych opon ciężarowych?

Czym kierować się przy zakupie opon ciężarowych?

Priorytetem jest wysoka jakość wykonania

Wybierając opony ciężarowe spotkamy się z trzema segmentami jakości: klasą ekonomiczną, średnią oraz premium. Zakup specjalistycznych opon to inwestycja na długie lata. Musimy pamiętać, że lepsza mieszanka ogumienia oraz nowoczesna metoda produkcji wpływa na większe bezpieczeństwo i komfort jazdy, oferuje większą żywotność, a także optymalizuje spalanie paliwa. W związku z tym, czasami warto zapłacić nieco więcej i zdecydować się na opony klasy premium. W ten sposób, większy nakład środków przy zakupie może nam się zwrócić w trakcie kilku lat eksploatacji.

Wybór opon w zależności od zastosowania

Opony ciężarowe zawsze są konstruowane z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Uwzględniamy bowiem kilka rodzajów transportu: długodystansowy, regionalny, miejski, mieszany oraz terenowy. Istotne są także warunki atmosferyczne, na którą musi być przygotowane ogumienie. Opony ciężarowe są zróżnicowane pod względem bieżnikowania oraz mieszanki gumy wykorzystanej do produkcji. Wybór pod kątem przeznaczenia nie jest trudny, bowiem producenci opon dostarczają odpowiednie oznaczenia, które informują nas o tym, do jakich warunków i rodzaju transportu został stworzony wybrany model opon.

Jak rozczytywać oznaczenia na oponach ciężarowych?

Warto się dobrze przygotować do zakupu odpowiednich opon ciężarowych dostosowanych do naszych potrzeb. Na ogumieniu znajdziemy oznaczenia, które informują nas kolejno o: szerokości opony, profilu, rodzaju ogumienia (diagonalne lub radialne), indeksie nośności oraz prędkości. Wybrane przez nas opony posiadają także specjalistyczne miary ciśnienia. Prawidłowa eksploatacja opiera się w dużej mierze na kontroli poprawnego ciśnienia w oponach. W ten sposób dbamy o komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także nie dopuszczamy do przedwczesnego zużycia.

Na oponach znajdziemy także oznaczenia, które informują o tym, do jakiej osi przeznaczone są dane opony. Literka D oznacza oś napędową. Literkami F lub S oznaczana jest natomiast oś kierowana. Literka T to oś wleczona czyli opony do przyczep. Czasami spotkamy się także z literka Z, czyli uniwersalnym ogumieniem dostosowanym do różnych rodzajów osi. Zaleca się jednak stosowanie specjalistycznych opon z konkretnym zastosowaniem.

Czy warto zdecydować się na zakup przez Internet?

Zakup opon ciężarowych to spory wydatek. Musimy jednak pamiętać, że dobre opony posłużą nam przez lata i zadbają o nasz komfort pracy na drodze. W celu obniżenia kosztów warto skorzystać z pomocy sklepów internetowych. Często możemy tu znaleźć atrakcyjne promocje oraz oferty specjalne, w których wysokiej jakości opony ciężarowe kupimy w przystępnej cenie. Klienci mogą także liczyć na profesjonalne doradztwo względem wyboru konkretnych opon. Kolejnym atutem jest szerszy asortyment, a także możliwość wyboru wygodnej metody dostawy. W związku z tym, zakupy online to dobry sposób na pozyskanie opon ciężarowych.

 • Odpowiedzą za kradzież

  W policyjnym areszcie zakończyli zakupy dwaj 19-letni mieszańcy Leska podejrzani o kradzież. Ujęli ich pracownicy ochrony jednej z rzeszowskich galerii handlowych i przekazali policjantom, którzy zatrzymali mężczyzn. Przy sobie mieli część skradzionej odzieży. Resztę odnaleziono w ich samochodzie. Podczas przeszukania samochodu, policjanci znaleźli też narkotyki.

 • Podsumowanie działań "Truck & Bus" na Podkarpaciu

  Wczoraj na Podkarpaciu policjanci ruchu drogowego prowadzili działania "Truck & Bus". Równocześnie takie działania prowadzone były w całej Polsce. Wzięło w nich udział blisko 300 mundurowych, którzy skontrolowali ponad 1300 tys. pojazdów.

 • Oskarżyciel publiczny - wojewódzkie eliminacje ogólnopolskiego konkursu dla policjantów

  Wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu dla Policjantów-Oskarżycieli Publicznych odbyły się wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W zmaganiach wzięło udział 20 funkcjonariuszy z komend miejskich, powiatowych i komisariatów Policji. Najlepszym oskarżycielem w województwie podkarpackim został asp. szt. Grzegorz Starzyk z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. To właśnie on będzie reprezentował Podkarpacie w ogólnopolskim konkursie.

 • Funkcjonariusze Policji i KAS zatrzymali kolejne osoby podejrzane o zaniżanie wartości luksusowych aut

  To już kolejne uderzenie w grupę przestępczą zajmującą się procederem związanym z czerpaniem zysków z handlu luksusowymi samochodami, sprowadzanymi z Niemiec. Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie oraz funkcjonariusze KAS zatrzymali kolejne osoby. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty. Środki pieniężne pochodzące z korzyści uzyskanych ze sprzedaży tych aut, to ponad 41 milionów złotych.

 • Policjanci zatrzymali podejrzanych o usiłowanie rozbojów

  Od niedzieli rzeszowscy policjanci poszukiwali dwóch młodych mężczyzn, podejrzewanych o rozbój i usiłowanie rozboju. Napastnicy, dwukrotnie bezskutecznie, próbowali odebrać samochód ich właścicielom. Za trzecim razem, grożąc kierowcy, skradli mu bmw. Auto porzucili na osiedlu Przybyszówka i uciekli. W środę policjanci zatrzymali pierwszego z podejrzanych mężczyzn. Wczoraj zatrzymali drugiego z podejrzewanych.

 • 28 Finał WOŚP już 11 stycznia 2020 roku! Jak co roku w Młodzieżowym Domu Kultury zarejestrowaliśmy Sztab Wielkiej Orkiestry z 200 wolontariuszami na czele. Pomaga nam w tym Rada Młodzieży Rzeszowa. Wolontariuszami w naszym sztabie mogą być uczniowie rzeszowskich szkół oraz osoby, które...

  czytaj więcej »

  W dniach 10-13.10.2019r. w hali Orlen Arena w Płocku odbyły sie Mistrzostwa Świata WADF Artistic Dance ! Podczas mistrzostw zaprezentowało sie ponad 3 tysiące zwodników, którzy zaprezentowali sie w kategoriach tanecznych: jazz, modern, hip hop, dance, disco, artistic dance show i masters. 95...

  czytaj więcej »

 • Odpowie za kilka przestępstw

  Za posiadanie narkotyków i niezatrzymanie się do kontroli drogowej, odpowie 32-letni mieszkaniec Mielca. Mężczyzna najpierw uciekał samochodem, a potem pieszo. W jego aucie policjanci znaleźli marihuanę i amfetaminę. 32-latek posiadał także zakaz prowadzenia pojazdów. Za swoje czyny odpowie przed sądem.

 • Poszukiwany listem gończym zatrzymany przez policjantów

  Lubaczowscy policjanci zatrzymali mężczyznę poszukiwanego listem gończym. 51-letni mieszkaniec gminy Lubaczów był poszukiwany przez lubaczowski sąd. Chcąc uniknąć zasądzonej kary, nie stawił się do aresztu i od kilku lat ukrywał się poza granicami kraju. Teraz trafi do zakładu karnego, gdzie odbędzie swój wyrok.

 • Bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy przez uczniów

  W Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych, w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, odbyła się ogólnopolska akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Celem przedsięwzięcia było powszechne nauczanie społeczeństwa w udzielaniu pierwszej pomocy. W akcję włączyli się również policjanci.

 • Dyżurny, będąc po służbie, zatrzymał pijanego kierowcę

  Blisko 4 promile alkoholu miał w organizmie 51-letni kierujący volkswagenem, którego zatrzymał dyżurny z lubaczowskiej komendy, będący po służbie. Mężczyzna chwilę wcześniej spowodował kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia. Stracił swoje prawo jazdy, grozi mu kara 2 lata pozbawiania wolności.

 • Ogólnopolski konkurs dla policjantów służby dyżurnej - eliminacje wojewódzkie

  W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji. O miano najlepszego dyżurnego rywalizowało 20 funkcjonariuszy reprezentujących komendy powiatowe i miejskie województwa podkarpackiego. Zwycięzcą został asp. szt. Adam Ruchlewicz - dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie, który będzie reprezentował Podkarpacie w finale.

 • Dzielnicowi wyczuli ulatniający się gaz

  Dzięki czujności dzielnicowych, podczas odwiedzin posesyjnych, nie doszło do tragedii. Funkcjonariusze wchodząc do domu wyczuli intensywny zapach gazu. Ich przypuszczenia potwierdzili strażacy i pracownicy Pogotowia Gazowego. Policja apeluje o ostrożność i bieżące sprawdzanie instalacji.

 • Wczoraj w samo południe już po raz 7 tysiące uczestników pojęło próbę pobicia Rekordu w Pierwszej Pomocy. Punktualnie o godzinie 12:00 w całej Polsce przez pół godziny trwała próba pobicia rekordu, w której udział wzięło aż 1 399 instytucji i aż 144 867...

  czytaj więcej »

  VII Najazd Awangardy na Rzeszów 17.10.2019 08:01

  17 października w Szajna Galerii Teatru im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się VII edycja Najazdu Awangardy na Rzeszów.

  Rzeszów z tytułem EUROSYMBOL POLSKIEJ SAMORZĄDNOŚCI 2019 17.10.2019 08:38

  Decyzją Kapituły Programu Symbol 2019 Nowa Generacja Usług Publicznych Miasto Rzeszów otrzymało tytuł EUROSYMBOL POLSKIEJ SAMORZĄDNOŚCI 2019.

  Kryształy Przetargów Publicznych 2019 dla miejskiej spółki 17.10.2019 14:13

  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rzeszowie otrzymało statuetkę Kryształy Przetargów Publicznych 2019 dla najlepszego zamawiającego w kategorii „Ochrona środowiska i gospodarki wodnej”.

  Konferencja podsumowująca wdrażanie pakietu Office 365 w szkołach 17.10.2019 14:53

  17 października w Urban Lab Rzeszów odbyła się konferencja edukacyjna, podczas której Zastępca Prezydenta Rzeszowa Stanisław Sienko wraz z przedstawicielami firmy Microsoft Polska wręczyli wyróżnienia dyrektorom pięciu rzeszowskich szkół za realizację i wdrożenie usługi Office 365 w procesie edukacji, komunikacji i współpracy w szkole przy wsparciu procesu zarządzania placówką oświatową.
 • Jadący na szkolenie policjant zatrzymał pijanego kierowcę

  Ponad 2,5 promila alkoholu wydmuchał kierowca hondy, ujęty przez policjanta na autostradzie w Nowej Wsi. Mężczyzna jechał niepewnie, wykonywała gwałtowne manewry i sprawiał wrażenie przysypiającego. Policjant wyprzedził go i zwalniając zmusiła do zatrzymania. Zapach alkoholu w samochodzie nie budził wątpliwości.