UM Rzeszów: Otwarcie wystaw w rzeszowskim BWA
**Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie zaprasza na otwarcie dwóch wystaw malarstwa: Cháos - Kósmos - Labýrinthos Kontynuacje trzech malarzy Karola Karwowskiego, Romana Borawskiego i Przemysława Karwowskiego oraz Druga Strona Sławomira Lewczuka. Wernisaże odbędą się 1 sierpnia 2019 roku o godzinie 18:00 w galerii przy ul. Jana III Sobieskiego 18 w Rzeszowie.
**
Cháos - Kósmos - Labýrinthos Kontynuacje
Prezentowana w Rzeszowskim BWA wystawa trzech malarzy pozostających w nurcie abstrakcji geometrycznej - Karola Karwowskiego, Romana Borawskiego i Przemysława Karwowskiego stanowi, uzupełnioną o najnowsze prace malarskie, trzecią odsłonę prezentacji pod hasłem Cháos - Kósmos - Labýrinthos, która w roku 2015 gościła w przestrzeniach Mark Rothko Art Centre w Dyneburgu (Łotwa) a w 2017 r w Centrum Sztuki Współczesnej - galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach.
Karol Karwowski Studia: UMCS. Dyplom z malarstwa w 1979 r. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość w zakresie rysunku, malarstwa, oraz malarstwa monumentalnego i aranżacji wnętrz. Zorganizował 27 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 50 wystawach zbiorowych. Współzałożyciel i w latach 2000 2015 dyrektor Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. W roku 2014 z okazji Jubileuszu 35-lecia pracy twórczej otrzymał Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Lublina. Prace malarskie w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w zbiorach publicznych.
Przemysław Karwowski Urodzony w 1957 w Łomży. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w 1984 roku w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. W okresie studiów był współzałożycielem a następnie współprowadzącym (1978 1981) galerię KONT w Lublinie. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, plakatu, scenografii teatralnej i fotografii. Od 1987 roku jest scenografem w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Od 1999 roku prowadzi łomżyńską Galerię Pod Arkadami. Członek ZPAP Okręgu Warszawskiego. Swoje obrazy prezentował na 30 wystawach indywidualnych.
Roman Borawski Urodzony w 1960 r. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 1986 r. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach Najlepsze Dzieło Plastyczne Roku organizowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej w Łomży. Jest członkiem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków
SŁAWOMIR LEWCZUK
Urodzony w listopadzie 1938 w Czerkasach Wołyńskich. Studia na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, oraz malarstwo w pracowni Emila Krchy na Krakowskim ASP. Udział w 11 wystawach międzynarodowych, kilkudziesięciu wystawach zbiorowych za granicą, 45 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Ponad 20 nagród w wystawach i imprezach plastycznych. Udział w ok.150 wystawach krajowych i środowiskowych. W roku 1973, nominowany do głównej nagrody spotkań krakowskich. W latach 2006, 2009 i 2018 nominowany do nagrody im. Witolda Wojtkiewicza.
… Światło najczęściej zmierzchu, lub sztuczne, lub ciemność, lub zgoła światło kosmiczne”. Kompozycje niezwykłe. W jednym obrazie może zaistnieć kilka przestrzeni. Każda z własną logiką. Są tam różne perspektywy, różne rodzaje światła. Nie obowiązuje w nich grawitacja, niektóre postaci lewitują, lub odwrotna grawitacja umieszcza je na górnej krawędzi obrazu. Powrót do perspektywy hieratycznej porządkuje elementy pod względem ważności. Granice między różnymi przestrzeniami te mocne cięcia tworzą strukturę kompozycyjną. Są jednocześnie dowodem świadomości, że problemy ujęte w obrazach są złożone, że jednocześnie obwiązują różne punkty widzenia. Symboliczne znaczenie elementów składowych obrazów odnosi się również do koloru. Lewczuk stosuje gamy o wydźwięku negatywnym, poszukując nastroju. Ludzkie postaci na jego płótnach, zawsze w grupach, nie komunikują się ze sobą, każdy jest samotny i obojętny dla innego. Łączy ich to, co ewidentnie ich dzieli: kable, telefony komórkowe, pęd do wygranej, klęski, cierpienie i w końcu śmierć …
Fragment tekstu Grzegorza Steca
Urząd Miasta Rzeszowa, rzeszow.pl/, rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/19261,otwarcie-wystaw-w-rzeszowskim-bwa.html
Autor: krystian