Policja Rzeszów: Przestępstwa w bankowości elektronicznej - seminarium szkoleniowe dla policjantów

2 min czytania

Przestępstwa w bankowości elektronicznej II edycja to temat szkolenia zorganizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Celem spotkania było upowszechnianie wiedzy na temat przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem tych, dokonywanych na tle finansowym.

Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydział do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie były organizatorem seminarium szkoleniowego Przestępstwa w bankowości elektronicznej II edycja”. Szkolenie, które odbyło się w dniach 23-25 października 2019 roku w Polańczyku, skierowane było do policjantów nadzorujących pracę komórek zwalczających przestępczość gospodarczą. Projekt został zrealizowany przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego, w ramach programu edukacji ekonomicznej.

W seminarium udział wzięło 75 uczestników, w tym przedstawiciele Policji woj. podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz Komendy Głównej Policji, a także banków, podmiotów związanych z sektorem e-commerce oraz biegłych sądowych z zakresu informatyki śledczej i analizy kryminalnej.

Seminarium otworzył insp. Paweł Filipek - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Jednym z gości seminarium był Jerzy Guniewski - Dyrektor Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie.

Referat wprowadzający pt. Pojęcie bankowości elektronicznej oraz charakterystyka towarzyszącej jej przestępczości” wygłosił mł. insp. dr Bartłomiej Kowalski Naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podinsp. Piotr Szymański Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie przedstawił uczestnikom seminarium Najnowsze trendy w cyberprzestępczości na podstawie zdarzeń w woj. podkarpackim w latach 2018-2019.

Celem szkolenia było upowszechnianie wiedzy na temat przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw na tle finansowym. Także pogłębienie i zaktualizowanie wiedzy w zakresie funkcjonowania płatności online w kontekście oszustw internetowych, podniesienie umiejętności w zakresie nowych rozwiązań w sferze ochrony konsumenta oraz własności intelektualnej w Internecie, wzrost wiedzy uczestników projektu na temat sposobów i zakresu ustaleń teleinformatycznych w sprawach dotyczących przestępczości komputerowej oraz ujawniania, zabezpieczania i analizy dowodów cyfrowych.

Kolejny etap projektu przewiduje realizację szkoleń kaskadowych na poziomie jednostek miejskich i powiatowych Policji woj. podkarpackiego, w ramach których planowane jest przeszkolenie co najmniej 210 policjantów zwalczających przestępczość związaną z bankowością elektroniczną.

Policja Podkarpacka, podkarpacka.policja.gov.pl/, podkarpacka.policja.gov.pl/rze/aktualnosci/94665,quotPrzestepstwa-w-bankowosci-elektronicznejquot-seminarium-szkoleniowe-dla-poli.html

Autor: krystian