Fundacja Schumana opublikowała Ranking Europolis. Miasta dla młodych. Rzeszów, wśród 66 polskich miast uplasował się na drugim miejscu, tuż za Warszawą.

Rzeszów okazał się zwycięzcą w kategorii „Edukacja”, m.in. dzięki aktywnej polityce stypendialnej kierowanej do licealistów w połączeniu z wysoką dostępnością szkół ponadpodstawowych. Stolica Podkarpacia od dawna buduje swoją markę na rozwoju lotnictwa i sektora IT, a mieszcząca się w Rzeszowie politechnika osiąga bardzo dobre wyniki. Miasto może się też pochwalić bogatą ofertą edukacji zawodowej.

Rzeszów jest także niekwestionowanym liderem w „Mobilności”, znacznie wyprzedzając kolejną Warszawę. Stolica Podkarpacia skorzystała na inwestycjach w infrastrukturę rowerową. Ma nowoczesny system publicznego roweru miejskiego 4. generacji, który pozwala oddawać wykorzystane jednoślady poza stacjami wypożyczeń. Miasto przoduje także pod względem rozbudowy ścieżek rowerowych i jest liderem jeśli chodzi o buspasy. Ma też relatywnie tanią komunikację miejską. Inne atuty Rzeszowa to istniejąca już ponad 25 lat Młodzieżowa Rada Miasta oraz szeroka oferta kulturalna. Miasto stanowi przykład, jak można skutecznie przezwyciężać międzyregionalne nierówności rozwojowe.

Wyniki rankingu:
1. Warszawa
2. Rzeszów
3. Katowice i inne miasta Górnego Śląska
4. Gdańsk
5. Kraków
6. Wrocław
7. Opole
8. Poznań
9. Sopot
10. Łódź