Policjanci pod nadzorem prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci 56-letniego mężczyzny. Jego ciało, leżące na drodze dojazdowej do jednej z posesji w Świerczowej, zauważył dziś rano, mieszkaniec tej miejscowości. Prawdopodobną przyczyną śmierci mężczyzny było wychłodzenie. Prokurator zadecydował o zabezpieczeniu ciała zmarłego do dalszych badań sekcyjnych.
Dziś około godz. 9, dyżurny kolbuszowskiej jednostki został powiadomiony przez mieszkańca Świerczowej, że na drodze dojazdowej do jednej z posesji, zauważył leżącego na ziemi mężczyznę. Wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia potwierdziła zgon. Zmarłym okazał się 56-letni mieszkaniec gminy Kolbuszowa. Prawdopodobną przyczyną jego śmierci było wychłodzenie. Wstępne ustalenia nie wskazują na udział osób trzecich.
Miejsce znalezienia zwłok zostało poddane oględzinom, które pod nadzorem prokuratora przeprowadzili funkcjonariusze oraz technik kryminalistyki. Decyzją prokuratora, ciało zmarłego zabezpieczono do dalszych badań sekcyjnych. Jeżeli badanie potwierdzi, że przyczyną zgonu było wychłodzenie, będzie to pierwszy przypadek odnotowany w tym roku na terenie powiatu kolbuszowskiego.
Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym, policjanci podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. To wyjątkowo trudny czas dla osób bezdomnych, bezradnych, samotnych czy nadużywających alkoholu. Funkcjonariusze w trakcie swojej służby zwracają uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem. Są to zazwyczaj opuszczone budynki, altany na ogrodach działkowych, czy kanały ciepłownicze. Jednak nie zawsze pomoc przyjdzie na czas.
Dlatego apelujemy: nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Nie pozostawajmy obojętni na losy tych wszystkich, którym może grozić zamarznięcie. By uratować komuś życie, czasami wystarczy jeden telefon pod nr alarmowy 112, numer alarmowy Straży Miejskiej 986 lub numer infolinii 987. Miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne można również zgłosić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa.
987 to bezpłatna całodobowa infolinia działająca przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na terenie Podkarpacia znajduje się na stronach internetowych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.