Nasze mamy pamiętają świetnie czasy, kiedy to badania w ciąży ograniczały się do jednego usg i zwykłego wywiadu lekarskiego, ewentualnie przyłożenia stetoskopu do brzucha, w celu usłyszenia akcji serca płodu. Dzisiaj opieka nad kobietami ciężarnymi wygląda zupełnie inaczej, każda kobieta spodziewająca się dziecka ma wręcz obowiązek wykonania całej serii badań, co zostaje udokumentowane w karcie ciąży. Jakie to są badania, czy wystarczy je wykonać tylko raz, czy należy je powtarzać? Co warto wiedzieć o badaniach w ciąży?
- Co zrobić, gdy zaczynamy podejrzewać, że jesteśmy w ciąży?
- Badania, które należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży
- Co warto wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży?
Co zrobić, gdy zaczynamy podejrzewać, że jesteśmy w ciąży?
Zazwyczaj pierwszym sygnałem, który może świadczyć o zajściu w ciążę, jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Co zatem zrobić w takim wypadku? Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu, kiedy zrobić test ciążowy sprawdź na www.frappe.pl. Poza takim, który można zakupić w aptece lub drogerii i wykonać w domu, warto również udać się do laboratorium medycznego i wykonać badanie stężenia Beta hCG w krwi. Z wynikiem takiego badania należy udać się do ginekologa, który wykona usg i poinstruuje o dalszych krokach.
Badania, które należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży
Już na samym początku ciąży konieczne jest wykonanie szeregu istotnych badań. Jeśli decydujemy się prowadzić ciążę prywatnie, to za badanie będziemy musieli zapłacić, jeśli jednak chodzimy do ginekologa na NFZ, to zdecydowana większość badań zostanie wykonana w ramach podstawowe ubezpieczenia zdrowotnego. Oto lista niezbędnych badań w pierwszym trymestrze:
-
- badanie TSH
- oznaczenie poziomu glukozy na czczo
- test WR
- badanie HBs
- badanie HCV
- test HIV
- badanie na przeciwciała w klasie IgG
- badanie na przeciwciała w klasie IgM
- badania pod kątem Anty-TPO
- oznaczenie grupy krwi
- morfologia krwi
- analiza ogólna moczu
Co warto wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży?
Nie wszyscy wiedzą, że za początek ciąży uznaje się datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a więc moment, który ma miejsce przed zapłodnieniem. Od tego terminu lekarz oblicza 40 tygodni i na tej podstawie określany jest termin porodu. Już w ciągu pierwszych 13 tygodni (które stanowią pierwszy trymestr) w organizmie kobiety dochodzi do poważnych zmian, takich jak zmiany hormonalne, które pociągają za sobą zmiany fizjologiczne, w tym rozpulchnienie i uelastycznienie szyjki macicy, powiększenie piersi, zmiany dotyczące przepływu krwi w organizmie oraz pracy serca, czy częstotliwości oddechu.
Mając wiedzę na temat tego, co dzieje się w kobiecym organizmie, nie ma się co dziwić, że zanim ciąża stanie się widoczna dla innych, ciężarna często musi mierzyć się ze złym samopoczuciem. To także niezwykle ważny czas dla rozwoju zarodka, w którym wykształcają się wszystkie układy, powstają nowe struktury i dochodzi do podziałów komórkowych. Przeprowadzenie wszystkich zalecanych przez ginekologa badań jest niezwykle ważne, zarówno z punktu widzenia przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka. Oczywiście oprócz badań, kobietom, które odkryły, że są w ciąży, zaleca się zdrowy tryb życia, rezygnację z używek i odpoczynek.