Decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości zazwyczaj nie podlega podważeniu, jednak dla właściciela gruntu czy budynku stanowi poważną rewolucję życiową. Choć inwestor ma prawo zająć nieruchomość niemal natychmiast po wydaniu decyzji, właściciel musi otrzymać stosowne odszkodowanie oraz powinien mieć czas na wyprowadzkę. Jak się przygotować do wywłaszczenia nieruchomości?
Kiedy otrzymuje się informację o wywłaszczeniu?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, do wywłaszczenia nieruchomości prywatnej może dojść w sytuacji, gdy teren, na którym jest ona położona, ma posłużyć celom publicznym. Zwykle mowa o budowie drogi publicznej, sieci energetycznej czy kolejowej. Zanim nastąpi wywłaszczenie, przeprowadzane są konsultacje społeczne, a także rozmowy ze specjalistami, oceniającymi zasadność dokonania inwestycji na danym terenie. Jest to pierwszy sygnał alarmowy dla właścicieli nieruchomości, którzy - po otrzymaniu stosownej decyzji - będą musieli opuścić działkę czy dom. Co istotne, wywłaszczeniu może podlegać cała nieruchomość bądź jakiś jej fragment, w zależności od planu zagospodarowania przestrzeni. Decyzję o wywłaszczeniu podejmuje stosowny organ administracyjny i co do zasady, nie polega ona negocjacjom. Właściciel nieruchomości ma prawo złożyć odwołanie, jednak w większości przypadków okazuje się ono nieskuteczne.
Jak się przygotować do wywłaszczenia nieruchomości?
Prawo umożliwia inwestorowi zajęcie nieruchomości niemal natychmiast po wydaniu stosownej decyzji. Właściciel może jedynie negocjować czas, potrzebny do wyprowadzenia się z danego miejsca. Choć na tym polu zdecydowanie większe przywileje ma inwestor, to wywłaszczony może walczyć o wysokie odszkodowanie. Przysługuje mu ono z mocy prawa, bowiem wywłaszczenia można dokonać jedynie za odszkodowaniem. Niestety, praktyka pokazuje, że kwoty odszkodowań często są zaniżone, przez co obniża się poziom życia wywłaszczonego. Odpowiednie przygotowanie do wywłaszczenia powinno więc obejmować przede wszystkim zbieranie stosownych materiałów, które uzasadniać będą żądaną kwotę odszkodowania. W tym celu warto sprawdzić, jakie są tendencje na rynku nieruchomości, czasami konieczne może być przedstawienie dodatkowej ekspertyzy biegłego. Warto jednak przygotować się na dłuższą walkę o wysokie odszkodowanie, ponieważ - choć prawo nakłada obowiązek wypłacenia go w ciągu maksymalnie 60 dni - często wywłaszczeni na swoje pieniądze czekają miesiącami. Powinni więc z odpowiednim wyprzedzeniem, o ile to możliwe, zabezpieczyć środki na zakup nowej nieruchomości.