Region Podkarpacki aktywnie wspiera rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Dowodem na to jest niedawne posiedzenie zespołu ds. rolnictwa, które przyniosło wiele istotnych ustaleń i planów na przyszłość.
- Omówienie aktualnej sytuacji i problemów rolnictwa.
- Prezentacja danych i planów przez dyrektor Jolantę Kaźmierczak z KOWR.
- Debata na temat przyszłych działań promujących polską żywność wśród dzieci.
- Analiza danych rolniczych przez dyrektora Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Marka Cierpiał-Wolana.
W ramach spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim zespół ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, powołany przez wojewodę Teresę Kubas-Hul, zebrał się, aby omówić kluczowe kwestie dotyczące rolnictwa w regionie. Szczególną uwagę poświęcono zarządzaniu zasobami majątkowymi Skarbu Państwa, które są przeznaczone na cele rolne. Jolanta Kaźmierczak, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie, szczegółowo przedstawiła dane dotyczące dzierżaw i sprzedaży gruntów rolnych.
"Grunty obecnie pozostające w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa mają powierzchnię 25 432 ha, w tym do rozdysponowania jest 5 544 ha. To 35 295 działek o średniej powierzchni 0,16 ha. W 2023 roku wydzierżawiliśmy 404 hektary, co przełożyło się na 171 umów. Sprzedaż wyniosła 115 ha, czyli 470 zawartych umów. Nieodpłatnie przekazaliśmy na rzecz gmin 6 ha zawierając 23 umowy" – wyliczała Jolanta Kaźmierczak.
Podczas spotkania omówiono również plany na przyszłe działania edukacyjne i promocyjne związane z polską żywnością. "W 2024 r. nasz oddział zamierza nadal uczestniczyć w wydarzeniach cyklicznych, takich jak Podkarpackie Bazarki czy konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich 'Bitwa Regionów'" – dodała Kaźmierczak.
Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej, przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań w minionym roku i zasygnalizował konieczność obniżenia ceny za czynsz dzierżawny, co jest jednym z głównych postulatów lokalnych rolników. Dyskusja skupiała się także na potrzebie dalszego wsparcia i promocji polskiej żywności, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, zaprezentował najnowsze dane statystyczne dotyczące rolnictwa w regionie. Zwrócił uwagę na wyniki badań nastrojów rolników, które wskazują na ich pesymistyczne oceny dotyczące opłacalności produkcji rolniczej. "Rolnicy bardziej pesymistycznie ocenili zarówno ogólną sytuację prowadzonych przez siebie gospodarstw rolnych, jak i opłacalność produkcji rolniczej" – podkreślił Cierpiał-Wolan.
Zespół ds. rolnictwa i obszarów wiejskich będzie kontynuować swoje działania, mając na celu analizę sytuacji w rolnictwie i wypracowanie konkretnych wniosków i zaleceń, które mogą przyczynić się do poprawy warunków pracy i życia rolników w regionie Podkarpackim.
Na podstawie: Podkarpacki UW