Uroczystości upamiętniające posterunkowego Wiktora Szwagla w Lesku
W dniu dzisiejszym w Lesku odbyły się uroczystości upamiętniające posterunkowego Wiktora Szwagla, który zginął 85 lat temu, stając się jedną z pierwszych ofiar II Wojny Światowej. Wydarzenie, w które zaangażowane były lokalne władze oraz przedstawiciele Policji, miało na celu oddanie hołdu bohaterowi, którego historia na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Uroczysta Msza Święta jako początek obchodów

Obchody 85. rocznicy śmierci Wiktora Szwagla rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku. Uroczystość była koncelebrowana przez ks. Mieczysława Bąka oraz ks. Marka Buchmana, duszpasterza podkarpackiej Policji. W trakcie ceremonii zgromadziło się wiele osób, w tym członkowie rodzin, przyjaciele oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, aby wspólnie modlić się za duszę zamordowanego policjanta.

Przemarsz na cmentarz i upamiętnienie bohatera

Po Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz w Lesku, gdzie znajduje się grób Wiktora Szwagla. To właśnie tam, dzięki staraniom Zarządu Wojewódzkiego NSZZP ze Śląska, na grobie zamontowano tabliczkę, która ma na celu przywrócenie pamięci o bohaterskiej śmierci funkcjonariusza przedwojennej Policji. Wiktor Szwagiel został tragicznie postrzelony 14 sierpnia 1939 roku przez członka niemieckiej grupy dywersyjnej „Freikorps” podczas pełnienia służby.

Uznanie dla inicjatorów upamiętnienia

W trakcie ceremonii insp. Jacek Juwa, reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, wyraził wdzięczność dla wszystkich, którzy przyczynili się do upamiętnienia Wiktora Szwagla. Podkreślił znaczenie pamięci o bohaterach, którzy oddali życie w służbie dla ojczyzny. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty, wieńce oraz zapalone znicze, oddając hołd zamordowanemu policjantowi.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w Komendzie Powiatowej Policji w Lesku, gdzie wręczono pamiątkowe medale osobom zaangażowanym w upamiętnienie post. Wiktora Szwagla. Wśród nagród znalazły się medale „100-lecia Śląskiej Policji” oraz „Za zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego”. Działania te mają na celu nie tylko przypomnienie sylwetki Wiktora Szwagla, ale również podkreślenie wartości, które wyznawali funkcjonariusze przedwojennej Policji.


KWP Rzeszów