Odkryj skarby lwowskiej świątyni na wyjątkowym spotkaniu autorskim!
W Rzeszowie odbyło się wyjątkowe spotkanie, które przeniosło uczestników w fascynujący świat kresowej kultury i historii. Prezentacja książki „Skarby kresowej świątyni” oraz towarzyszącej jej wystawy przyciągnęła miłośników dziedzictwa Kresów Wschodnich, a także przedstawicieli środowiska akademickiego.

Rzeszów gości autorów ważnej publikacji o lwowskiej świątyni

22 stycznia 2025 roku w głównym budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie miało miejsce spotkanie autorskie, które zaintrygowało wielu mieszkańców. Autorzy Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, oraz Janusz Mazur, kustosz w Dziale Etnografii i Budownictwa Drewnianego tegoż muzeum, zaprezentowali swoją publikację „Skarby kresowej świątyni. Dziedzictwo Kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie”. Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez Bożenę Jandę, dyrektor WiMBP. Wśród obecnych znalazły się również znane postacie z lokalnego życia kulturalnego, takie jak Katarzyna Sołek z Departamentu Kultury oraz Edyta Mucha z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Fascynujące odkrycia i historia lwowskiej świątyni

Prelegenci w sposób niezwykle przystępny i interesujący przedstawili ideę swojej książki, która jest nie tylko dokumentacją historyczną, ale także hołdem dla ludzi, którzy przyczynili się do zachowania dziedzictwa kulturowego. Ich opowieści były pełne pasji i wiedzy na temat konserwacji zabytków. „Skarby kresowej świątyni” to nie tylko tytuł książki, ale również nazwa stacjonarnej wystawy, która była prezentowana w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie na przełomie 2022 i 2023 roku. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć unikalne eksponaty związane z kościołem pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie – jedną z najważniejszych świątyń lwowskich. W podsumowaniu wydarzenia autorzy podkreślili znaczenie prezentowanych przedmiotów jako elementu spuścizny kulturowej Kościoła pw. św. Marii Magdaleny, który dzięki nowej lokalizacji stał się częścią dziedzictwa kulturowego powojennej Polski. Spotkanie zakończyło się licznymi rozmowami kuluarowymi oraz możliwością zdobycia autografów od autorów. To wydarzenie z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników, którzy mieli okazję zgłębić tajemnice lwowskiej kultury i historii.
Opierając się na: WiMBP Rzeszów