Policja Rzeszów: Policja w służbie Niepodległej” konferencja z wernisażem w Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku - faktyrzeszow.pl
We wtorek w Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku odbyła się konferencja z wernisażem fotografii i dokumentacji historycznej pod tytułem Policja w służbie Niepodległej. Współorganizatorami spotkania była Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku, Starosta Rzeszowski i dyrekcja szkoły. Konferencja zorganizowana została w miesiącu pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Miała ona na celu przypomnienie i oddanie hołdu tym, którzy życie swoje oddali za niepodległą Ojczyznę.
Konferencja Policja w służbie Niepodległej” odbyła się we wtorek na auli Zespołu Szkól Zawodowych w Przeworsku była wydarzeniem inaugurującym obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkanie miało na celu przypomnienie ważnych aspektów historycznych m.in. działalności i roli Policji Państwowej w historii II Rzeczypospolitej.
Kwiecień to szczególny miesiąc pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Naszą powinnością jest pamiętać o ofiarach masowych egzekucji, przeprowadzonych wiosną 1940 r. na ponad 21 tysiącach polskich obywateli, wśród których byli także funkcjonariusze Policji Państwowej. Z samej ziemi przeworskiej na wschodzie spoczywa 17 policjantów, których nazwiska znamy. O innych wciąż nie wiemy. Na nieludzkiej ziemi” jest jeszcze bardzo wiele mogił polskich policjantów, które do chwili obecnej czekają na odkrycie i upamiętnienie. Złożona przez zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej ofiara nie została i nigdy nie zostanie zapomniana.
Zaproszonych gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Przeworsku insp.Marek Mendoń. Komendant przypomniał główne zadania Policji Państwowej utworzonej 24 lipca 1919 r., która została powołana m.in. do walki z przestępczością kryminalną oraz do ochrony państwa przed działalnością antyrządową. Podkreślił, że dzięki ofiarnej służbie funkcjonariusze w okresie międzywojennym swoim zaangażowaniem w służbie zdobyli szacunek ówczesnego społeczeństwa.
Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał**** mł. insp.Mariusz Skiba Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie, który w swoim wystąpieniu pt. Policji w służbie niepodległej, omówił początki tworzenia formacji, jej udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a także funkcjonowanie w okresie międzywojennym.
DrIrena Kozimala dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wygłosiła referat pt. Z dziejów przeworskiej policji w okresie 1918 1945”. Przybliżyła historie policji na ziemi przeworskiej omawiając m.in. jej strukturę i realizowane zadania, rolę kobiet w Policji oraz przedstawiła biogramy policjantów i żołnierzy z ziemi przeworskiej, którzy ponieśli śmierć na wschodzie oraz tych, którzy walczyli z najeźdzcą niemieckim w okresie II wojny światowej, a później sowieckim po jej zakończeniu.
Podkom.Marcin Dziubak specjalista Wydziału Komunikacji Społecznej zaprezentował temat Ostaszków Kalinin Miednoje. Zbrodnia na polskich policjantach”, w którym przedstawił losy ponad 5 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.
Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku.
Na zakończenie konferencji głos zabrał Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, który zwrócił uwagę na charakter wykonywanych przez policjantów zadań. Podkreślił duże zaangażowanie funkcjonariuszy w pomoc dla mieszkańców.
Podczas konferencji otwarta została także wystawa fotografii przedstawiająca działalność Policji Państwowej na Podkarpaciu w okresie międzywojennym.
Policja Podkarpacka, podkarpacka.policja.gov.pl/, podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-przeworsk/wydarzenia/84261,Policja-w-sluzbie-Niepodleglej-konferencja-z-wernisazem-w-Zespole-Szkol-Zawodowy.html
Autor: krystian