W sobotę, 17 marca 2018 roku, o godzinie 17:00, w sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, przy ul. Dąbrowskiego 83, odbędzie się koncert Oktetu Instrumentów Dętych Buffalo Philharmonic Orchestra, zorganizowany w ramach współpracy partnerskiej miast Buffalo i Rzeszów. Patronat nad Koncertem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa i Dziekan Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wykonawcami koncertu będą członkowie znakomitej orkiestry symfonicznej z partnerskiego Buffalo, która w marcu odbywa tournée w Polsce w ramach udziału w 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Bethovena. Wraz z Zespołem do Rzeszowa przybędzie Maestro JoAnn Falletta – dyrektor artystyczny i dyrygent Buffalo Philharmonic Orchestra, światowej sławy artystka, zapraszana do dyrygowania najznakomitszymi orkiestrami symfonicznymi świata, obwołana przez New York Times „jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia”.

Bezpłatne wejściówki na koncert mozna odebrać w dniach 16 i 17 marca w Podziemnej Trasie Turystycznej (Rynek 26).

Oktet Instrumentów Dętych
Buffalo Philharmonic Orchestra

Wydział Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Rzeszów, ul. Dąbrowskiego 83
17 marca 2018, godz. 17:00
Program
Ludwig van Beethoven Wind Octet in E-Flat Major, Op. 103 (1792-93)

Allegro
Andante
Menuetto
Presto

Wolfgang Amadeus Mozart Serenade in C Minor, K. 388 (1782)

Allegro
Andante
Minuet i Trio
Allegro

 

Henry Ward i Anna Mattix, Obój
William Amsel i Patti Dilutis, Klarnet
Glenn Einschlag i Max Pipinich, Fagot
Jacek Muzyk i Daniel Kerdelewicz, Waltornia

--

Buffalo Philharmonic Orchestra
Oktet Instrumentów Dętych

Henry Ward, obój, 1 głos
Pochodzący z Philadelphii, oboista Henry Ward, wcześniej dwa sezony występował jako asystent pierwszego oboisty z Pittsburgh Symphony Orchestra. Koncertował z Boston Pops Orchestra, Auckland Philharmonia Orchestra (Nowa Zelandia) oraz w New World Symphony w Miami Beach. Uzyskał licencjat w New England Conservatory of Music (Boston, Massachusets), najstarszej i jednej z najbardziej prestiżowych szkół muzycznych USA.

Anna Mattix, obój, 2 głos/ rożek angielski
Anna Mattix zaczęła współpracę z Buffalo Philharmonic Orchestra w czerwcu 2014 roku. Wcześniej występowała jako pierwsza oboistka z Indianapolis Chamber Orchestra oraz grając na rożku angielskim z Owensboro Philharmonic (Kentucky). Anna ukończyła Ithaca College (New York) oraz Yale University (New Haven, Connecticut) i jest doktorantem Indiana University.

William Amsel, klarnet, 1 głos
William Amsel występował z Rochester Philharmonic Orchestra, Milwaukee Symphony Orchestra i Oregon Symphony. Współpracuje także w sezonie letnim z Chautauqua Symphony Orchestra (New York). Pochodzący z Austin (Texas), Amsel ukończył New England Conservatory of Music i uzyskał tytuł magistra w Temple University.

Patricia DiLutis, klarnet, 2 głos
Patricia DiLutis występowała z San Antonio Symphony, Syracuse Symphony, Rochester Philharmonic, Austin Symphony i Ensemble Intercontemporain. Wykładała gościnnie na wielu collegach i uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, min. w Trinity University, Eastman School of Music i Ithaca College. Studiowała grę na klarnecie u Davida Webera. Jest ambasadorem firmy Buffet Crampon.

Glenn Einschlag, pierwszy fagot
Pochodzący z Morganville w stanie Nowy Jersey, Glenn Einschlag został zaangażowany jako pierwszy fagocista w Buffalo Philharmonic Orchestra w 1999 roku. Występował z Philadelphia Orchestra, Boston Symphony i Indianapolis Symphony. Studiował w Juilliard School, Curtis Institute of Music i Shepherd School of Music (Rice University, Houston, Texas).

Max Pipinich, fagot
Max Pipinich, pochodzący z Seattle, w stanie Waszyngton jest etatowym fagocistą Buffalo Philharmonic Orchestra od 2012 roku. Wcześniej występował z Louisiana Philharmonic Orchestra. Jako kameralista występował z Ars Nova Musicians, Buffalo Chamber Players. Był twórcą koncertów New Art/New Music w Houston's Rice Gallery. Kształcił się w Rice University Shepherd School of Music oraz w Oberlin Conservatory.

Jacek Muzyk, waltornia, 1 głos
Jacek Muzyk, urodzony w Krakowie, uzyskał tytuły magistra oraz doktora Akademii Muzycznej w Krakowie. Studiował także w Mannes College of Music, Juilliard School w Nowym Jorku oraz Rice University w Houston (Texas). Od 2002 roku przebywa w USA gdzie wspólpracował min. z Houston Grand Opera, Dallas Symphony, Chicago Symphony, Houston Symphony,Pittsburgh Symphony, Los Angeles Philharmonic. Od 2004 roku jest pierwszym waltornistą w Buffalo Philharmonic Orchestra.

Daniel Kerdelewicz, waltornia, 2 głos
Daniel Kerdelewicz ukończył Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku a następnie uzyskał tytuł magistra w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współpracował z orkiestrami polskimi (między innymi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Narodową w Warszawie)oraz amerykańskimi (Pittsburgh Symphony, Chautaqua Symphopny). Jest członkiem Buffalo Philharmonic Orchestra od 2010 roku.

--
Buffalo Philharmonic Orchestra
Założona w 1935 roku, Buffalo Philharmonic Orchestra od dziewięciu dziesięcioleci jest ambasadorem kultury Stanu Zachodni Nowy Jork. W tym okresie zdobyła wielką renomę pod dyrekcją tak znakomitych dyrygentów jak William Steinberg, Josef Krips, Lukas Foss, Michael Tilson Thomas, Julius Rudel, Semyon Bychkov i Maximiano Valdes. Z Buffalo Philharmonic Orchestra występowało wielu światowej sławy artystów, jak Sergei Rachmaninoff, Leonard Bernstein, Isaac Stern, Itzhak Perlman, Aaron Copland, Van Cliburn, Anne-Sophie Mutter Renee Fleming, Joshua Bell, czy Yo-Yo Ma. Orkiestra koncertowała w całych Stanach Zjednoczonych, Europie i Kanadzie, przy czym wystąpiła dwadzieścia cztery razy w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w marcu będzie gościła w Polsce podczas 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w ramach zorganizowanego po raz pierwszy od 30 lat międzynarodowego tournée koncertowego.
Orkiestra występuje rocznie ze 130 koncertami, grając dla ponad 200 000 słuchaczy. Jej koncerty transmitowane są w 225 miastach USA w ramach audycji Performance Today, najpopularniejszego w świecie programu muzyki klasycznej, nadawanego przez American Public Radio. Audycje te słuchane są przez miliony słuchaczy w całych Stanach Zjednoczonych, pojawiają się także okazjonalnie w transmisjach międzynarodowych w Europie.
Od 1999 roku Dyrektorem Muzycznym Orkiestry jest Maestro JoAnn Falletta i dzięki niej orkiestra wróciła do znakomitej historii nagrań, wydając aż 43 płyty. Niezwykle zróżnicowany repertuar Orkiestry we współpracy z wytwórnią Naxos przyniósł entuzjastyczną ocenę światowej prasy. Nagranie utworu Johna Corigliano Mr. Tambourine Man: Seven Poems by Bob Dylan zdobyło podwójną nagrodę GRAMMY, a wiele innych płyt otrzymało nominacje do GRAMMY. Buffalo Philharmonic Orchestra włączyła się w wieloletni projekt, którego celem jest propagowanie współczesnej muzyki. Projekt ten został wielokrotnie uhonorowany nagrodą ASCAP Awards (Nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców) w kategorii Adventurous Programming.
Maestro Falletta piastuje również stanowisko dyrektora muzycznego Virginia Symphony, a także gościnnie głównego dyrygenta Brevard Music Center of North Carolina. Dyrygowała ponad stu orkiestrami w Ameryce Północnej i wieloma sławnymi orkiestrami w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Afryce. W latach 2011 do 2014 była głównym dyrygentem Ulster Orchestra, z którą zadebiutowała w organizowanych przez BBC koncertach muzyki klasycznej The Proms w Londynie i nagrała utwory Gustava Holsta, E.J. Moerana i Johna Knowles Paine.
Jako zdobywczyni nagrody National Endowment for the Arts Conductors Award (Narodowy Talent w Sztuce Dyrygenckiej), zwyciężczyni Konkursu Dyrygenckiego Stokowskiego oraz zdobywczyni wielu prestiżowych nagród dyrygenckich, m.in. im. Toscaniniego, Ditsona i Bruno Waltera, JoAnn Falletta jest pierwszą kobietą, która po nominacji w 1999 roku na dyrektora muzycznego Buffalo Philharmonic Orchestra, stanęła na podium dyrygenckim, by poprowadzić duży amerykański zespół. Otrzymała dwanaście nagród ASCAP (Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców), pełniła funkcję członka US National Council on the Arts (Amerykańskiej Narodowej Rady Sztuki), jest również członkiem American Academy of Arts and Sciences (Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk). Jako mistrzyni muzyki amerykańskiej zaprezentowała ponad 500 utworów amerykańskich kompozytorów, z czego znacznie ponad 100 dzieł w ramach światowych premier.
Buffalo Philharmonic Orchestra liczy 73 pełnoetatowych członków, którzy pochodzą z całych Stanów Zjednoczonych i różnych krajów świata. Zostali oni wyłonieni w wyniku ogłoszonego w kraju procesu przesłuchań o bardzo wysokiej konkurencyjności. Pozycję Orkiestry gwarantuje wielkie zainteresowanie kandydatów, ponad 100 osób na każde miejsce w Orkiestrze. W składzie Orkiestry szeroko reprezentowani są absolwenci najznakomitszych krajowych konserwatoriów i szkół muzycznych, jak Juilliard School, Curtis Institute of Music, Eastman Conservatory, New England Conservatory i Indiana University i innych.

Od 1940 roku stałą siedzibą Orkiestry jest Kleinhans Music Hall, obiekt zaprojektowany przez duet wybitnych fińskich architektów Eliel i Eero Saarinen i wpisany na listę National Historic Landmark, który szczyci się międzynarodową sławą jednej z najlepszych sal koncertowych w Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji:
https://bpo.org/
http://www.joannfalletta.com/