UM Rzeszów: Nagroda Amicus Poloniae dla Theresy Clarke - współzałożycielki Kursu Języka Angielskiego Pomost International

4 min czytania

Theresa Clarke członkini Zarządu Stowarzyszenia Miast Partnerskich Buffalo-Rzeszów, współzałożycielka Kursu Języka Angielskiego Pomost International” otrzymała prestiżową nagrodę Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w USA Amicus Poloniae”. Nagroda została nadana 4 stycznia 2018 r. podczas corocznej Konferencji Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego w Waszyngtonie, przez Ambasadora RP, Piotra Wilczka.

Nagroda Amicus Poloniae (łac. Przyjaciel Polski”) została ustanowiona w 1996 roku przez Ambasadora RP w Waszyngtonie i nadawana jest corocznie obywatelom Stanów Zjednoczonych za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich, a szczególnie w popularyzacji osiągnięć polskiej kultury i nauki oraz promocji Polski w Ameryce.

Dotychczas nagrodę Amicus Poloniae otrzymały 22 osoby (kopia listy z Wikipedia):
• 1996 Stefan & Wanda Wilk Los Angeles, California, Polish Music Center, University of Southern California
• 1997 Ellen K. Lee La Senda, California, Helena Modrzejewska Foundation, California
• 1998 Paulina Babinski Denver, Colorado, American Council of Polish Culture in Denver
• 1999 Joshua Siegel New York, NY, Department of Film and Video Museum of Modern Art., New York
• 2000 Paul Mazursky Beverly Hills, California, Actor, film director
• 2001 Hanna Saxon Miami, Florida, Chopin Foundation in the USA
• 2002 George E. Pataki governor of New York State
• 2003 Richard Farwell Executive Director of Vizcaya Museum and Gardens
• 2004 Frank Barnyak President of the U. S. Navy League in Los Angeles
• 2005 Anna M. Cienciala Professor of History and Russian and Eastern European Studies, University of Kansas
• 2006 Salme Harju Steinberg President of Northeastern Illinois University
• 2007 David Lynch cinema director
• 2008 Yola Czaderska-Hayek, Mahendra Patel Chief Executive Officer, Hope Medical Institute
• 2009 Jane Kaczmarek actress graduated from the University of Wisconsin and the Yale School of Drama.
• 2010 Wojciech Kielak Former president of the Polish American Congress in Nebrasca and a commanding officer in Gen. Maczek’s division in the Western European Front
• 2012 Paula Freer Director of International Government Relations for Marathon Oil Corporation
• 2013 Teresa Lowenthal, Paul Lowenthal American Institute of Polish Culture, Miami, Florida
• 2014 Aleksander Doba Polish kayaker
• 2014 Bruce Rauner governor of Illinois[1]
• 2015 Georgetown University Press[2]
• 2017 Zbigniew Kantorosinski Chief of the Germanic and Slavic Division, Library of Congress

Therese Conlin Clarke
Urodziła się w Buffalo w rodzinie francusko-irlandzkiej. Jak sama o sobie mówi zakochała się w Polsce i Polakach już podczas pierwszej wizyty w Polsce w 1991 roku. Z zawodu jest nauczycielką języka francuskiego i łaciny. Jako specjalista metodologii nauczania języków obcych kształciła i nadzorowała studentów uniwersyteckich, przygotowujących się do zawodu nauczyciela języków obcych. Nauczała 35 lat w trzech szkołach wyższych Zachodniego Stanu Nowy York: w okręgach Williamsville, Cheektowaga-Sloan i Clarence. W okręgu Williamsville była ponadto Okręgowym Koordynatorem Programu Nauczania (nadzorując pięć języków, w tym język japoński). Po przejściu na emeryturę w Williamsville, uczyła na pięciu uczelniach Zachodniego Stanu Nowy York: Buffalo State College, Niagara University, Medaille College, Villa Maria College i Canisius College. Pracowała z nauczycielami języka francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, a także nauczycielami języka angielskiego dla obcokrajowców. Jest nauczycielem z ponad 50-letnim doświadczeniem łącznie podczas jej kariery zawodowej i pracy na emeryturze.
Studiowanie języków obcych jest także jej hobby. Oprócz języka francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego uczyła się także łaciny, hebrajskiego, arabskiego, japońskiego, portugalskiego i polskiego. Interesuje się historią i architekturą, teatrem i muzyką.
Aktywnie działa w licznych organizacjach i stowarzyszeniach nauczycielskich Stanu Nowy York, biorąc między innymi udział w opracowaniu programów kształcenia. W ramach zespołu programowego pracowała nad projektem, którego celem było przygotowanie materiałów programowych o Amerykanach polskiego pochodzenia w Buffalo Polish-American Heritage” dla Muzeum Historycznego Buffalo i Erie.
Bierze czynny udział w inicjatywach związanych ze współpracą miasta Buffalo z miastami partnerskimi. Od ponad 20 lat działa w komisji planowania Stowarzyszenia Miast Partnerskich w Buffalo, w którym uczestniczy 15 różnych krajów.
Jest szczególnie zaangażowana we współpracę partnerską miast Buffalo i Rzeszów jako członek Stowarzyszenia Miast Partnerskich Buffalo-Rzeszów. W 1991 roku, wraz z Ryszardem Sokołowskim, założyła Stowarzyszenie Pomost International, którego celem jest organizacja corocznego Kursu Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej Pomost International, prowadzonego w Rzeszowie przez nauczycieli-wolontariuszy z Buffalo i Stanu Nowy York. Od początku była czynnie zaangażowana w przygotowanie kursu. W latach 2003, 2011 i 2012 pełniła funkcję Prezesa Stowarzyszenia Pomost International. Nauczycielem-wolontariuszem Kursu Pomost w Rzeszowie była 15 razy, począwszy od jego drugiej edycji w 1992 roku.

Urząd Miasta Rzeszowa, rzeszow.pl/, rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/16455,nagroda-amicus-poloniae-dla-theresy-clarke-wspolzalozycielki-kursu-jezyka-angielskiego-pomost-international.html

Autor: krystian