fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak

Ankieterzy, którzy przeprowadzali badani na zlecenie „Wyborczej” i Radia TOK FM zapytali rzeszowian o komunikację, inwestycje, o to, jak oceniają ofertę kulturalną i edukacyjną oraz czystość i zieleń w mieście.

Na pytanie: które z miast najbardziej rozwinęło się w ciągu ostatnich 10 lat - aż 53 proc. ankietowanych uznało, że największy skok rozwojowy w Polsce zrobił Rzeszów. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław, trzeci jest Kraków. Poza podium znalazły się m.in. takie miasta jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin, Toruń czy Gdynia.
Takie samo pytanie zostało zadane mieszkańcom 10 lat temu, podczas pierwszej edycji Przystanku Rzeszów. Wtedy stolica Podkarpacia zajęła ósme miejsce wśród 44 największych polskich miast.

– Rzeszów zmieniał się dzięki mieszkańcom, tym rdzennym i tym, którzy zdecydowali się do nas przeprowadzić. Zawsze posiadał ogromny potencjał, który wzmocnili ci, którzy do nas przyjechali. Wszyscy na to zapracowali – i biznesmeni, i przedstawiciele służby zdrowia, kultury, sportu, w jakimś niewielkim stopniu pewnie także urzędnicy. Chcę jednak podkreślić szczególnie rolę naukowców, którzy dobrze kształcą młodzież. To pokolenie będzie miało wpływ na przyszłość miasta. Nauka jest podstawą postępu. Cieszę się, że mieszkańcy dobrze postrzegają przyszłość miasta. Ja tak samo ją widzę. Widzę w wyobraźni kolejne inwestycje w mieście – piękne, wysokie budynki w Olszynkach, przy al. Kopisto, przy Powstańców Warszawy, nowe miejsca pracy – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

W ramach badania mieszkańcy zostali zapytani także o to, które z dużych polskich miast ma najlepsze perspektywy na przyszłość. Również w tym przypadku Rzeszów okazał się bezkonkurencyjny. 46 proc. ankietowanych wskazało, że perspektywy stolicy Podkarpacia są najlepsze. Drugie miejsce zajęła Warszawa, trzecie Wrocław.

Rzeszów został również wysoko oceniony (3 miejsce), jeśli chodzi o wygląd miasta. Za najładniejsze miasto w Polsce uczestnicy badań uznali Kraków, tuż za nim znalazły się Wrocław i Rzeszów.

Wśród dużych polskich miast Rzeszów wyróżnia się czystością, o czym jest przekonanych 100 % biorących udział w badaniach.

Podobnie, zapytani mieszkańcy „czy Rzeszów jest zielonym miastem” - 94 proc. ankietowanych uważa, że stolica Podkarpacia jest miastem zieleni.

Studenci zapytani o najlepsze miasto do życia w Polsce wyliczają: Warszawę, Wrocław i Rzeszów, który jest w sam raz – nie za duży, nie za mały, czysty, ładny, z bardzo dobrymi drogami i ciągle pojawiającymi się nowinkami typu np. ogrzewane przystanki.