UM Rzeszów: Złoty medal mistrzostw Polski w Tai-Chi dla wykładowcy WSPiA

2 min czytania

Złoto i srebro XXIV Międzynarodowych Mistrzostwa Polski Wushu to medale, jakie zdobyła w tym roku dr Dorota Ferenc-Kopeć, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej specjalizująca się m.in. w prawach człowieka. Tym samym została mistrzem Polski w Tai-Chi kobiet i mężczyzn. Mistrzostwa Polski zorganizowane zostały w Warszawie. Uczestniczyło w nich blisko 300 najlepszych zawodników z Polski, Europy i Azji.

XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu odbyły się w połowie czerwca 2018 r. Imprezę zorganizował Polski Związek Wushu. Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych - dzieci, juniorów i seniorów. Rywalizacja oraz prezentacje umiejętności uczestników obejmowały kilka konkurencji: Kung-Fu, Tai-Chi, Sanda walki w formule full contact i Qingda walki w formule light contact oraz pierwszy raz w tym roku w Wing-Chun. O medale walczyło blisko 300 najlepszych zawodników z Polski, Europy i Azji.

W tym roku pokazy swoich umiejętności przygotowała także dr Dorota Ferenc-Kopeć, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, reprezentująca Rzeszowski Klub Sportowy Nan Bei Tygrys”. Pani doktor perfekcyjnie zaprezentowała tradycyjny chiński system ćwiczeń, zdobywając dwa medale. Złoty i tytuł mistrza Polski w formie taijiquan 32 ruchy w kategorii łączonej kobiet i mężczyzn. Drugi medal to srebro i tytuł wicemistrza w formie taijiquan 40 ruchów w kategorii kobiet i mężczyzn. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dr Dorota Ferenc-Kopeć wywalczyła srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski seniorek w Tai-Chi w formach obligatoryjnych 24 i 40.

Dr Dorota Ferenc-Kopeć trenuje Tai-Chi od wielu lat. Regularnie startuje w zawodach, prezentując zdobyte umiejętności. Jej mistrzem jest Zhang Feng Jun, a trenerami utytułowani zawodnicy Tai-Chi: Robert Mrózek oraz Ewa Solarz. Na co dzień pracuje w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Specjalizuje się w prawach człowieka oraz nauce o państwie i prawie. Jest również organizatorem wykładów otwartych w ramach spotkań z wysokimi autorytetami buddyjskimi w WSPiA. Na jej zaproszenie uczelnię odwiedzili m.in. Iwona Kudera, która jako jedna z nielicznych polskich kobiet ma tytuł Lamy”, Sonam Topdem przedstawiciel społeczności Tybetańskiej na uchodźstwie, buddyjski duchowny Lama Gursam oraz wielokrotnie Desi Rinpoche, wysoki autorytet buddyjski, były sekretarz Dalajlamy.

Tai Chi to tradycyjny chiński system ćwiczeń oparty na łagodnych ruchach i niewymuszonym, spokojnym oddechu. Wymaga koncentracji i harmonijnej współpracy ducha i umysłu. Pomaga w pełni wykorzystać możliwości intelektualne i fizyczne.

Urząd Miasta Rzeszowa, rzeszow.pl/, rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/17504,zloty-medal-mistrzostw-polski-w-tai-chi-dla-wykladowcy-wspia.html

Autor: krystian