Odwodnienia nierdzewne rodzaje oraz zastosowanie
Nie jest już żadną nowością, że to stal nierdzewna w systemach odwodnieniowych jest najbardziej skutecznym, wytrzymałym i odpornym materiałem. Odwodnienia nierdzewne mają szerokie zastosowanie w przemyśle od gastronomicznego, aż po chemiczny. Zapewniają spełnienie wszelkich norm, wymogów, standardów oraz gwarantują należytą higienę w zakładzie i bezpieczeństwo dla ich pracowników.
Kanały rynnowe nierdzewne
Głównym zadaniem kanałów rynnowych jest przede wszystkim odprowadzanie ścieków i wody z powierzchni poziomych do kanalizacji. Ze względu na względnie dużą szerokość hydrauliczną, kanały rynnowe są wykorzystywane w obiektach, w których odbywają się większe zrzuty płynów i substancji technologicznych. Świetnie sprawdzą się jako odpływ na tarasach budynków oraz na halach. Wiele zależy od parametrów szerokości oraz głębokości kanału rynnowego.
Najczęściej stosuje się je jednak w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz zakładach spożywczych, a także w różnego rodzaju zapleczach sanitarnych i kuchniach. Materiał z jakiego są wykonane to najczęściej wysokiej klasy stal nierdzewna lub stal kwasoodporna w wypadku miejsc gdzie występują silne substancje żrące, z którymi w kontakcie - inne materiały mogłyby ulec uszkodzeniu.
Śruby rektyfikacyjne oraz elementy kotwiące to części, w które zaopatrzone są wszystkie odwodnienia nierdzewne. Dzięki nim, możliwe jest odpowiednie wypoziomowanie rynny i solidne osadzenie jej w betonie. Istotny jest fakt, że kanały rynnowe są już zaopatrzone we wbudowany spadek dna. Jego wielkość powinna być wcześniej określona przez specjalistę bądź technologa zakładu. Osoba w postaci inżyniera bądź technologa zakładu, nie tylko ma niebagatelny wpływ na parametry spadku, ale też na jego hydrauliczną i całkowitą szerokość, na długość kanału oraz jego głębokość.
Kanały szczelinowe ze stali nierdzewnej
W porównaniu do kanałów rynnowych, kanały szczelinowe nie mają aż tak wielkiej szerokości hydraulicznej. Stąd też ten typ odwodnień sprawdzi się doskonale w obiektach gdzie skropliny spadają z urządzeń i maszyn jako oddzielenie mokrych i suchych powierzchni. Sprawdzą się także jako odpływ na tarasach budynków i halach magazynowych, gdzie nie ma dużych zrzutów wody.
Do wykonywania kanałów szczelinowych wykorzystuje się blachę o grubości ścianki wynoszącej około półtorej milimetra. Tworzywem jest oczywiście stal nierdzewna bądź kwasoodporna. Dzięki obecnym w zestawie elementom kotwiącym i śrubom rektyfikacyjnym, możliwe jest poziomowanie szczeliny i umieszczenie jej w betonie. Tego typu odwodnienia doskonale sprawdzają się na basenach czy w pasażach, ponieważ umożliwiają skuteczne oddzielanie od siebie suchych i mokrych powierzchni. Swoje zastosowanie znajdą także w zakładach zajmujących się przemysłem farmaceutycznym, spożywczym oraz chemicznym, gdzie nie wymaga się systemów o dużej szerokości hydraulicznej.
Mocne strony kanałów szczelinowych
Przede wszystkim, kanały szczelinowe są często tańszą alternatywą dla kanałów rynnowych. Mniejsze koszty zakupu, biorą się z faktu, że w tym typie odwodnień nie występuje ruszt przykrywający. Niemniej jego wytrzymałość nie jest od tego całkowicie uzależniona. Dodatkowo, kanały szczelinowe świetnie komponują się jako element architektoniczny.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski