Policja Rzeszów: Seminarium szkoleniowe dla koordynatorów ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i przemocy w rodzinie
W dniach 27 - 29 maja w Ośrodku Konferencyjno Wypoczynkowym w Olszanicy odbyło się seminarium szkoleniowe dla policjantów z komend miejskich i powiatowych Policji województwa podkarpackiego, realizujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej, nieletnich i przemocy w rodzinie.
Policjanci zajmujący się powyższą problematyką poprzez podejmowane działania budują zaufanie społeczne do formacji policyjnej oraz w znacznym stopniu kształtują jej wizerunek. Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie sprawuje nadzór merytoryczny w zakresie realizacji zadań przez tę grupę policjantów na terenie całego woj. podkarpackiego. Dbając o właściwy poziom przygotowania zawodowego funkcjonariuszy zajmujących się w jednostkach Policji ww. problematyką, Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie organizuje cyklicznie zajęcia szkoleniowe, które są istotnym elementem edukacyjnym, jak również służą wymianie tematycznych informacji i doświadczeń.
Zajęcia szkoleniowe, w dniu 26 maja br. rozpoczął mł. insp. Piotr Kluz - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, który przywitał uczestników szkolenia oraz omówił program szkoleniowy. Następnie podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie przedstawiła zadania i kierunki pracy komórek ds. nieletnich i patologii KMP, KPP woj. podkarpackiego w 2019 r. i latach kolejnych, wnioski wynikające ze sprawozdawczości jednostek Policji woj. podkarpackiego za 2018 r. oraz z realizacji przez Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie wizytacji jednostek Policji woj. podkarpackiego w zakresie problematyki nieletnich. Z kolei mł. asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie omówił działania profilaktyczne podkarpackiej Policji oraz organizację debat na terenie garnizonu podkarpackiego, w tym w obszarze przemocy w rodzinie. Kom. Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie przedstawiła spostrzeżenia dotyczące realizacji procedury Niebieskie Karty” przez policjantów garnizonu podkarpackiego. Na koniec pierwszego dnia zajęć kom. Paweł Grześ oraz kom. Renata Bednarska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie omówili działania profilaktyczne podkarpackiej Policji w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W drugim dniu seminarium, tj. 28 maja br. odbyły się warsztaty szkoleniowe prowadzone przez Fundację na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz współpracy międzyinstytucjonalnej.
W trzecim dniu zajęć, tj. 29 maja br. nadkom. Łukasz Gliwa - Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie przedstawił temat: Wielokulturowość, przeciwdziałanie aktom dyskryminacji motywowanym uprzedzeniami”. Z kolei Pani Ewa Kloc główny specjalista w Wydziale Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie oraz wojewódzki koordynator procedury Niebieskie Karty” wskazała uwagi dotyczące pracy przedstawicieli Policji w działaniach zespołów interdyscyplinarnych oraz w pracach grup roboczych. Na zakończenie zajęć szkoleniowych Pani Sabina Południak oraz PanJan Solarz z Urzędu Gminy w Przeworsku omówili realizację rządowych programów profilaktycznych z zakresu profilaktyki cyberprzemocy, wskazując przy tym dobre praktyki, wyniki raportów i kontroli zewnętrznej.
Tematyczne seminarium szkoleniowe zorganizowane zostało przez Fundację na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL. Współorganizatorem był Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie. Szkolenie dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. W seminarium szkoleniowym wzięło udział 56 policjantów garnizonu podkarpackiego.
Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie
Policja Podkarpacka, podkarpacka.policja.gov.pl/, podkarpacka.policja.gov.pl/rze/aktualnosci/91992,Seminarium-szkoleniowe-dla-koordynatorow-ds-profilaktyki-spolecznej-nieletnich-i.html
Autor: krystian