Worki filtracyjne - nowoczesne rozwiązania instalacji odpylających

Jednym z priorytetowych działań mających na celu ochronę środowiska jest wdrażanie systemów oczyszczających powietrze. Ich głównym zadaniem jest filtrowanie powietrza umożliwiające efektywne usunięcie cząsteczek stałych mniejszych i większych frakcji. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań są filtry workowe. Stanowią one skuteczny sposób na usunięcie ze spalin cząstek stałych złożonych z różnorodnych, szkodliwych substancji, jednocześnie zachowując stosunkowo niewielkie koszty inwestycji i eksploatacji.

Jak zbudowane są worki filtracyjne? 

Worki filtracyjne są zróżnicowane pod kątem zarówno konstrukcji, jak i rodzaju tkaniny filtracyjnej. Wybór optymalnego filtra determinuje wiele czynników, między innymi źródło i rodzaj zanieczyszczeń, ilość odpylanego gazu przepływającego przez filtr, wilgotność czy temperatura. Istotna jest również ogólna zasada działania tkaninowego filtra workowego. Pierwszym etapem jest wpłynięcie zapylonych spalin czy gazów technologicznych do dolnej części filtra, gdzie na przegrodzie następuje zmiana kierunku przepływu. Wytrącają się najgrubsze frakcje pyłu, które spadają do leja zsypowego. Następnie spaliny dostają się do przestrzeni z workami tkaninowymi i przenikają do wnętrza rękawa przez materiał filtracyjny. Worki najczęściej od strony gazu zapylonego mają zamkniętą przestrzeń, zaś na wylocie oczyszczonego - otwartą. Kosze z prętów stalowych utrzymują je w stanie napięcia. 

Rodzaje worków filtracyjnych

Rozróżnić można dwa podstawowe rodzaje worków filtracyjnych - pionowe i poziome. Sprawdzona i najchętniej stosowana jest konstrukcja filtra z ustawionymi pionowo workami, jednak spotyka się też urządzenia z poziomo ułożonymi koszami. Różnią się przede wszystkim gabarytem i sposobem ułożenia worków, jednak nie wpływa to na ich skuteczność i każdy z nich może być równie efektywny. 

Podstawą ich wydajności jest stosowanie wysokiej jakości worków filtracyjnych. Wykonane się z najlepszych gatunkowo materiałów - poliestru, polipropylenu, włóknina meta-aramid czy włóknin szklanych. Szeroki wybór materiałów wiąże się z doborem odpowiedniego worka filtracyjnego do zróżnicowanych czynników. Aby przeanalizować całą paletę dostępnych worków filtracyjnych warto zapoznać się z ofertami firm profesjonalnie zajmujących się produkcją elementów filtracyjnych jak np. GEKO Filtration – (gekofiltration.pl).

Gdzie stosuje się worki filtracyjne? 

Systemy oczyszczania powietrza oparte na workach filtracyjnych wykorzystywane są w różnorodnych gałęziach przemysłu.  Filtry workowe wykorzystuje energetyka i ciepłownictwo, spalarnie odpadów, branże zajmujące się produkcją i obróbką odlewów czy koksownictwo. Rozwiązanie te stosowane są również w przemyśle chemicznym, spożywczym jak i branży budowlanej wykorzystywane przez producentów materiałów budowlanych czy przemysł cementowy i wapienniczy. 

System oparty na bogatej palecie rozwiązań umożliwia dobór urządzeń na podstawie najkorzystniejszych współczynników. Zastosowanie optymalnego rozwiązania pozwala na efektywne oczyszczenie powietrza. Szerokie zastosowanie worków filtracyjnych wynika nie tylko ze skuteczności i rentowności, ale również możliwości rozbudowy i modernizacji. Ich wykorzystanie bezpośrednio wpływa to na ochronę środowiska i stanowi ochronę zdrowia pracowników oraz stworzenie bezpiecznego miejsca pracy.