Posiadając dużą działkę, na której znajdują się rośliny i trawa, warto pamiętać o odpowiednim podlewaniu całego ogrodu. Ręczne nawadnianie roślin i trawy na dużej działce może być całkiem kłopotliwe. Z pomocą przychodzą jednak systemy nawadniające, które potrafią zaoszczędzić nasz czas oraz pieniądze. Jakie systemy podlewania są najlepsze? Jak one działają? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Co warto wiedzieć o systemach nawadniających?

Takie systemy są najczęściej wykorzystywane do nawadniania trawnika oraz innych roślin. W ten sposób nasza działka może wyglądać zdrowo i pięknie. Podlewanie roślin będzie odbywało się regularnie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się nie tylko w dużych ogrodach, ale również mniejszych przestrzeniach.

Decydując się na automatyczne nawadnianie ogrodów możemy zaoszczędzić również pieniądze. Taka instalacja sprawia, że zużywamy nawet do 50% mniej wody niż przy tradycyjnym podlewaniu. Istnieje również opcja zamontowania sterownika nawadniania, który pozwala na dobieranie odpowiedniej ilości wody dla różnych roślin.

Dodatkowo, korzystając z takich sterowników możemy zaprogramować pracę naszego urządzenia na noc. Podczas tej pory jest znacznie mniejsze parowanie wody z gleby. Możemy też zdecydować się na czerpanie wody dla urządzenia ze studni, jeżeli posiadamy takową na naszej działce. Jest to bardzo wygodne dla nas rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od nas żadnej uwagi.

Jakie wyróżniamy instalacje nawadniające?

Nawadnianie trawnika oraz roślin może odbywać się dzięki różnym rodzajom systemów podlewania ogrodu. Na początku warto wyróżnić zraszacze statyczne, które mają niskie zasięgi. Stosowany jest on najczęściej na trawniki, które mają nieregularne kształty. Zazwyczaj obejmowane przez takie systemy są małe powierzchnie.

 Systemy nawadniania ogrodów - jak działają i jakie są ich rodzaje

Na rynku dostępne są też zraszacze rotacyjne. Niektórzy nazywają je też turbinowymi. Są to bardzo proste w obsłudze urządzenia, które posiadają spory zasięg oraz zakres regulacji kąta. Dodatkowo są one wyposażone w przekładnie zębatą. Dzięki temu wytworzymy kurtynę deszczową. Takie rozwiązanie możemy wykorzystać posiadając trawniki o zróżnicowanym kształcie.

Mikrozraszacze świetnie się sprawdzają dla trawników pod krzewami i koronami drzew, jednak rzadko stosuje się je w ogrodach przydomowych. Swoje zastosowanie znajdują w szklarniach, sadach i ogrodach z wiekowymi drzewami.

Następnie warto wyróżnić zraszacze młoteczkowe, które są używane na polach uprawnych, ogrodach o dużych powierzchniach oraz sadach, boiskach i pastwiskach. Ich zasięg może się równać nawet 54 metrom!

Ostatnim rodzajem systemów nawadniających jest linia kropelkowa. Umożliwia ona zupełnie inny sposób na nawadnianie roślin, który polega na dostarczeniu wody do korzeni kwiatów, krzewów czy trawy. Jest on zdecydowanie najbardziej precyzyjny, a utrata wody jest znikoma. DO tego systemu należy używać tylko czystej wody, dlatego warto zdecydować się na samoczyszczące emitery.

Montaż systemów nawadniających

Jeżeli chodzi o sam montaż takich instalacji, to zdecydowanie warto zostawić to fachowcom. Szczególnie jeśli posiadamy ogród o naprawdę sporej powierzchni. Profesjonaliści z pewnością będą wiedzieć co robić i jak zamontować skomplikowany system nawadniający różnego rodzaju rośliny.