KMPSP Rzeszów: Zielona fala” dla pojazdów uprzywilejowanych pierwsza taka technologia w Polsce

3 min czytania

Rzeszów to pierwsze miasto w Polsce, które wdrożyło technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych.

System pomaga w codziennej pracy służb pogotowia, straży pożarnej i policji, automatycznie namierzając wóz w trakcie akcji i załączając zielone światło, co zapewnia szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez skrzyżowanie.

Od 2015 r. w Rzeszowie funkcjonuje Inteligentny System Transportowy (ITS) obejmujący swoim obszarem całe miasto. Do system włączonych jest 66 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ponad 40 tablic zmiennej treści, stacje meteo oraz pomiaru zanieczyszczeń, a także systemy kamer CCTV, czasu przejazdu, inteligentnego ważenia oraz priorytetu dla transportu publicznego.

System jest sukcesywnie rozbudowywany o nowe funkcjonalności. Najnowszą jest technologia Sitraffic Stream gwarantująca priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych, która pomyślnie przeszła fazę testów i już działa w Rzeszowie.

Technologia zapewnia automatyczne zielone światło na każdym skrzyżowaniu dla wybranych pojazdów służb ratowniczych, wyposażonych w specjalną jednostkę pokładową. System wykorzystuje GPS do określenia dokładnej pozycji pojazdu, przesyła dane do centrum sterowania ruchu drogowego i żąda priorytetowej fazy.

Nie jest wymagana żadna fizyczna infrastruktura przydrożna, a po przejechaniu przez skrzyżowanie pojazdu służb ratowniczych system jak najszybciej wraca do normalnej pracy świateł drogowych. Wszystko odbywa się automatycznie.

- Dzięki temu pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych. To wszystko zapewnia lepszą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą jazdę na skrzyżowaniach, a w konsekwencji - realizację zadań mówi st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

- System został zainstalowany w 42 pojazdach służb ratowniczych pogotowia, straży pożarnej oraz policji. To pierwsze takie wdrożenie w Polsce, co tylko podkreśla innowacyjność Rzeszowa, w kreowaniu rozwiązań poprawiających jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach w mieście powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Technologia została wdrożona przez firmę Siemens Mobility będącą operatorem systemu ITS w Rzeszowie, a także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i Tychach.

Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz np. w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom powiedział Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility Sp. z o.o.

Kontakt dla mediów

Siemens Mobility Sp. z o.o.

Marcin Górecki, tel. +48 795 456 649
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
LinkedIn: www.linkedin.com/in/mgorecki91
Twitter: www.twitter.com/mgorecki91

Miasto Rzeszów:

Maciej Chłodnicki, tel. 17 875 41 30
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

Kinga Stryczula, tel. +48 790 588 998
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozbudowa systemu sterowania ruchem w Rzeszowie
Technologia Sitraffic Stream priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych
42 pojazdy służb ratowniczych włączone do nowego systemu

Siemens Mobility to niezależnie kierowana spółka w grupie Siemens AG. Od ponad 160 lat, Siemens Mobility jest liderem oferującym rozwiązania w branży transportowej i nieustannie unowocześnia swoje portfolio w głównej mierze oparte na taborze kolejowym, automatyce kolejowej, elektryfikacji, kompleksowych systemach pod klucz, inteligentnych systemach kierowania ruchem i usługami powiązanymi. Siemens Mobility pomaga operatorom mobilnym na całym świecie wprowadzać inteligentną infrastrukturę, która przynosi korzyści przez cały cykl pracy, zwiększając zadowolenie pasażerów i usprawniając dostępność urządzeń. W roku rozliczeniowym 2020, który zakończył się 30 września, Siemens Mobility zaksięgował przychód 9,1 miliarda euro i zatrudniał około 38,500 pracowników na całym świecie. Więcej informacji na [www.siemens.pl/mobility

](http://www.siemens.pl/mobility)
Zdjęcie przedstawia widok pojazdu ratowniczo-gaśniczego dojeżdzającego od strony ul. Piłsudskiego w Rzeszowie do skrzyżowania przy pomniku Czynu Rewolucynjnego. Sygnalizacja świetlna od strony nadjeżdżającego pojazdu świeci się na zielono. Na drugim planie widać pojazdy osobowe stojące na ul. Cieplińskiego, pomnik Czynu rewolucyjnego i Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny OO. Bernardynów.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, straz.rzeszow.pl/./?c=mdAktualnosci-cmPokazTresc-2-369

Autor: krystian