Instalacja fotowoltaiczna jest coraz częściej i chętniej wybieraną inwestycją, gdyż pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych z niestabilnymi cenami za prąd pobierany z zakładu energetycznego. Taki zabieg jest opłacalny zarówno w celu usamodzielnienia swojego domu, jak i przedsiębiorstwa bądź gospodarstwa rolnego. Jednak samo zdecydowanie się na instalację to nie wszystko, gdyż trzeba zastanowić się jakie miejsce montażu będzie dla nas najbardziej opłacalne i czy posiadamy możliwości, by go przeprowadzić.

Fotowoltaika na gruncie

Najczęściej decyzja co do montażu instalacji fotowoltaicznej na terenie posesji jest uzasadniona możliwością precyzyjniejszego dostosowania jej pod względem ułożenia, a co za tym idzie lepszego pozyskiwania energii. Na ten zabieg decydują się również osoby, które z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na montaż solarów na dachu, oraz przedsiębiorcy i rolnicy, którzy posiadają dużo wolnego terenu użytkowego.

Same panele są wsparte na solidnej konstrukcji, którą można precyzyjnie dopasować zarówno do zacienienia terenu, jak i kąta padania światła w momencie, gdy pozwala ono na generowanie dużych pokładów energetycznych.

Takie rozwiązanie posiada niestety także wady, gdyż trzeba zainwestować w dodatkową architekturę, a także poprowadzić odpowiednie elementy i zabezpieczenia pod powierzchnią. Jednocześnie taki zabieg zabiera sporo miejsca na samej działce, a w przypadku dużego zacienienia terenu z powodu roślinności lub innych budynków, znacznie cierpi opłacalność całego przedsięwzięcia.

Więcej informacji: Fotowoltaika z 4oze.pl - sprawdź, jakie korzyści da Ci montaż paneli fotowoltaicznych - dowiedz się więcej.

Solary na dachu

Instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu wciąż pozostaje najczęściej wybieranym rodzajem inwestycji w energię odnawialną. Takie rozwiązanie pozwala na zagospodarowanie i tak nieużywanej powierzchni, dzięki czemu nie odczuwamy nawet gabarytów samej mikroelektrowni. Brak potrzeby montażu dodatkowych stelaży i konstrukcji to również dodatkowy atut, a cała inwestycja jest najczęściej tańsza i szybsza w wykonaniu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie czy na dachu?

Oczywiście zdecydowanie się na panele fotowoltaiczne nie zależy jedynie od naszych chęci, gdyż nie każdy dach nadaję się do utrzymania tego typu konstrukcji. Jeśli jedyne możliwe miejsce do montażu skierowane jest w stronę północną, najprawdopodobniej nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość energii, a więc opłacalność inwestycji znacząco spada. Same solary muszą być także pochylone pod kątem 40°, co również może okazać się problemem w przypadku niektórych poddaszy.

Który sposób montażu paneli słonecznych wybrać?

Niestety nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie co do sposobu montażu fotowoltaiki. Solary nie zawsze można zainstalować na zadaszeniu, zwłaszcza w przypadku większych przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, gdzie jego powierzchnia może być znacząco mniejsza niż przestrzeń zajmowana przez instalację. Z drugiej strony panele słoneczne na gruncie wymagają dodatkowych zabiegów, które generują kolejne koszty, a w przypadku posiadania małej działki wiąże się to z jeszcze większym ograniczeniem przestrzeni.

Dlatego przed podjęciem decyzji warto poprosić o radę i audyt doświadczonych przedstawicieli firmy zajmującej się tym segmentem rynku. Taki zabieg nie tylko znacznie przyspieszy samą inwestycję, ale również specjaliści wyjaśnią nam i nakreślą, jaka metoda montażu będzie bardziej opłacalna dla nas i naszej nieruchomości.