Diastema to zazwyczaj defekt kosmetyczny, polegający na utworzeniu się szpary pomiędzy dwoma górnymi zębami u dzieci. Jest ona dość charakterystyczna, pojawia się zazwyczaj po ukończeniu przez nie 2-3 roku życia i zanika po wymianie zębów mlecznych.

Diastema u dziecka- skąd się bierze? Co powoduje?

Diastema zazwyczaj wynika z faktu, że zęby mleczne u dziecka są dość małe w porównaniu do zębów stałych dziecka. Wtedy mamy do czynienia z powstaniem tak zwanej diastemy, która nie jest groźna. Czasami jednak bywa tak, że defekt ten nie ustępuje, ponieważ ma zupełnie inną etymologię powstania i zostaje. Niezależnie jednak od tego, co o tym sądzimy, jeżeli szczelina ta przekracza 2 mm to jest już warty uwagi problem natury stomatologicznej, z którym trzeba działać. Może ona bowiem przyczyniać się do powstawania groźnych chorób przyzębia, wad zgryzu czy wymowy u dziecka. Nie warto więc jej lekceważyć.

Diastema u dziecka- czy jest groźna?

W zasadzie jest to dość często spotykany problem, który w sumie nie jest poważny w sytuacji, gdy wynika on z faktu posiadania drobnej przerwy pomiędzy mlecznymi zębami, które z zasady są małe. Jest tak dlatego, że daje to zdecydowanie więcej miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, które tego zdecydowanie potrzebują. Dlatego często jest tak, że przypadłość ta znika sama z siebie po wysunięciu się zębów stałych. Jednak często ma ona także inny sposób powstawania. Schorzenie to rozróżniamy w zależności od przyczyny jego występowania:

  • diastema prawdziwa- która pojawia się w wyniku przerostu wędzidełka,
  • diastema fizjologiczna- zanika samoistnie po wysunięciu się zębów stałych,
  • diastema rzekoma- wynikająca ze zbyt małego rozmiaru zębów.

Specjaliści stomatolodzy przy tym defekcie najczęściej wybierają odpowiednio dobrane leczenie ortodontyczne. W zależności od wybranego schorzenia oferują oni inne rozwiązanie.

Leczenie diastemy według przypadku

  • Leczenie diastemy prawdziwej

W leczeniu diastemy prawdziwej używa się pomocy aparatu ortodontycznego, a wędzidełko zostaje podcięte po pojawieniu się trójek. By uniknąć blizn, należy wykonać zabieg podcięcia po zdjęciu aparatu ortodontycznego lub w trakcie noszenia go. Długość dla tej metody jest kwestią całkowicie indywidualną i w pełni zależną od danego przypadku. 

  • Leczenie diastemy rzekomej

Inaczej leczenie wygląda w przypadku wystąpienia diastemy rzekomej, bowiem jest ona w pełni uzależniona od swojej przyczyny. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z brakiem bocznych dwójek, można spróbować zbliżyć je bądź wstawić implanty. Jeżeli problemem jest dodatkowy ząb, należy go usunąć. Jeśli jednak są to małe dwójki, trzeba je odpowiednio odbudować, co pozwoli na zamknięcie diastemy.

  • Leczenie diastemy poprzez założenie licówek

Jest to zdecydowanie najszybsze i najmniej inwazyjne działanie, polegające na kompozytowych, które pozwala na ukrycie wynikłej szczeliny pomiędzy zębami poprzez skuteczne korygowanie wyglądu zęba i kształtu całego uzębienia. Założenie licówek kompozytowych odbywa się na jednej wizycie, co ważniejsze jest to zabieg całkowicie bezbolesny, który nie wymaga zastosowania zarówno znieczulenia jak i szlifowania zęba. Warto jednak wspomnieć, że rozwiązanie to jest skuteczne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z małą diastemą. Przy większej przerwie można zamknąć przerwę między jedynkami z pomocą licówek porcelanowych “non-prep”.

Jak pozbyć się przerwy pomiędzy zębami u dziecka?

Jak pozbyć się przerwy między zębami u dziecka - Diastema u dziecka należy udać się do odpowiedniego specjalistycznego salonu stomatologicznego, który zbada odpowiednio obszar schorzenia i pomoże dobrać jak najlepsze rozwiązanie. Aby wybrać jak najlepszą metodę działania, należy wykonać wszelkie konieczne badania oraz określić przyczynę jej występowania. Tylko wtedy mamy pewność kompleksowego i profesjonalnego pozbycia się problemu diastemy u dziecka. 

Przerwa pomiędzy zębami u dziecka- jak się jej pozbyć?