Funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przeprowadził seminarium skierowane do nauczycieli i dyrektorów szkół. Głównym tematem spotkania było zapobieganie przejawom hejtu, mowy nienawiści i cyberprzemocy wśród uczniów.

Inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania z Internetu - to nieodzowne elementy policyjnej profilaktyki. Do najczęstszych zagrożeń czyhających na młodych internautów należą zachowania noszące znamiona hejtu, mowy nienawiści oraz cyberprzemocy. Różnice  poglądów, szkolne nieporozumienia, konflikty rówieśnicze, przenoszone niejednokrotnie ze świata realnego, powodują lawinę wulgarnych, uwłaczających komentarzy wymierzonych w inne osoby. Przybierają formę agresywnych, obraźliwych wypowiedzi pod adresem uczestników blogów, forów dyskusyjnych i portali. Często pojawiają się wpisy wzbudzające niechęć i wrogość wobec innych osób, czy całych społeczności ze względu na ich odmienność lub wyznawane poglądy.

Działania profilaktyczne w obszarze bezpieczeństwa użytkowników Internetu skierowane są również do nauczycieli i pedagogów. Byli oni adresatami wczorajszego szkolenia, które w formie zdalnej zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu. W spotkaniu, przebiegającym pod hasłem „Hejt i inne zagrożenia” wzięli udział nauczyciele i dyrektorzy szkół z terenu powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i niżańskiego.

Asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przedstawił uczestnikom specyfikę, znamiona oraz konsekwencje niezgodnych z prawem zachowań, których dopuszczają się w sieci osoby nieletnie. Wskazał na nowe problemy, jakie pojawiły się w dobie nauczania na odległość. Podkreślił, że mogą one sprzyjać nasileniu zjawiska hejtu wśród dzieci i młodzieży, gdzie przemoc przyjmuje nie tylko postać słowną, ale może występować pod postacią memów, gifów, ośmieszających zdjęć czy filmów. Poruszając kwestię mowy nienawiści starał się uczulić odbiorców, aby nie umniejszali znaczenia nacechowanych hejetm zachowań, gdyż rodzą one poważne konsekwencje dla małoletnich odbiorców, nie wyłączając prób samobójczych.

Zainteresowanie działaniami profilaktycznymi w obszarze cyberzagrożeń i zapobiegania mowie nienawiści oraz pozytywny odbiór tego typu działań wskazuje na potrzebę ich kontynuacji. Będą one nadal realizowane w ramach przedsięwzięć profilaktycznych podkarpackiej Policji.

Źródło: Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie