Praca Rzeszów – gdzie szukać najnowszych ofert pracy?

Rzeszów to stolica Podkarpacia, liczące blisko 200 tys. mieszkańców centrum największej aglomeracji południowo-wschodniej Polski. Stanowi dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy, atrakcyjny między innymi z uwagi na lokalizację blisko granicy ze Słowacją i Ukrainą, dający dostęp do rozległych rynków zbytu i doskonale skomunikowany na poziomie regionalnym i ponadlokalnym.

W Rzeszowie działa szereg znanych w Polsce i na świecie firm między innymi z branży farmaceutycznej, AGD, lotniczej, spożywczej, IT czy chemicznej. W mieście funkcjonuje ponad 31 tysięcy podmiotów gospodarki narodowej, w tym 48 dużych (REGON, marzec 2021 r.). Liczne zakłady pracy, przede wszystkim przemysłowe, ale też z innych sektorów gospodarki, generują ogromne zapotrzebowanie na kadrę. Na kogo czeka praca w Rzeszowie od zaraz? Jak znacząco skrócić czas poszukiwania zatrudnienia?

Oferty pracy w Rzeszowie – gdzie szukać pracy w internecie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że osoby szukające pracy w Rzeszowie są w korzystnym położeniu. Miasto tworzy największy rynek pracy w województwie podkarpackim, a o jego dobrej kondycji świadczy niskie bezrobocie, szczególnie na tle województwa. W marcu 2021 r. wg GUS stopa bezrobocia w Rzeszowie była na poziomie 5,8%, w woj. podkarpackim – 9,2%.

Osoby szukające etatu mogą liczyć na wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Warto z niej skorzystać, szczególnie w zakresie doradztwa zawodowego lub możliwości odbycia darmowych kursów bądź uzyskania dotacji czy zasiłku. Jeśli chodzi o oferty pracy w Rzeszowie, oczywiście są one dostępne również w PUP, niemniej znacznie więcej znajdziemy ich na własną rękę w internecie. Gdzie zacząć poszukiwania?

Firmy często publikują ogłoszenia o pracę na swoich stronach internetowych oraz na profilach w mediach społecznościowych, a niekiedy także na forach branżowych i na innych stronach. Przeglądanie tych wszystkich miejsc jest byłoby jednak czasochłonne. Co więcej, odpowiadanie na ogłoszenie zamieszczone w losowym miejscu w sieci – np. w social mediach – wiąże się z pewnym ryzykiem, nie daje gwarancji ochrony naszych danych osobowych ani uczciwych zamiarów osoby publikującej taki anons. Dlatego znacznie lepiej od początku postawić na profesjonalny portal z ogłoszeniami o pracę, np. Praca.pl. Jest to platforma, za pośrednictwem której możemy przeglądać ogłoszenia dotyczące wybranej branży, zawodu czy regionu, miasta. Oferty są zatem w jednym miejscu, mamy możliwość ich filtrowania w zależności od indywidualnych oczekiwań.

Korzystanie z portalu pracy takiego jak Praca.pl ma też inne zalety. Za pośrednictwem tej konkretnej platformy stworzymy CV, umówimy się na rozmowę kwalifikacyjną. Portal pomoże też nam się do niej przygotować. Informacje o interesującej nas firmie znajdziemy w zakładce Pracodawcy, z kolei zakładka Kariera i rozwój kryje wiele cennych wskazówek dotyczących samego procesu rekrutacji. Warto podkreślić, że rejestracja na portalu jest darmowa.

Praca w Rzeszowie – ile trwa szukanie pracy?

Poszukiwanie pracy często wiąże się ze stresem – związanym np. z utratą wcześniejszego źródła dochodu, a także presją czasu. Zdajemy sobie sprawę, że zbyt duża luka w karierze zawodowej może działać na naszą niekorzyść. Przestajemy być na bieżąco, nasz zapał i motywacja mogą słabnąć wraz z rozsyłaniem kolejnych zgłoszeń bez odpowiedzi. Nic dziwnego, że długotrwałe bezrobocie jest traktowane przez polskie instytucje pracy jako szczególna okoliczność, której należy przeciwdziałać.

Czas poszukiwania posady naturalnie różni się w zależności od tego, jak nasze umiejętności i predyspozycje zawodowe cenione są na danym rynku pracy. Są jednak sposoby, by okres bezrobocia skrócić. Przede wszystkim warto wykazać się postawą aktywną w szukaniu pracy.

Osoba aktywnie szukająca posady nie ogranicza się do rejestracji jako bezrobotna w urzędzie pracy. Bierze udział w targach, spotkaniach branżowych, samodzielnie wyszukuje oferty pracy. Może także wysyłać podania o pracę i listy motywacyjne do firm, które aktualnie nie prowadzą naboru. Niekiedy nieocenioną pomocą są także znajomi i rodzina – im więcej osób zostaje zaangażowanych, tym lepiej. Bardzo dobrym pomysłem, już na początku poszukiwań, jest też rozejrzenie się za kursami podnoszącymi kwalifikacje, a także skorzystanie z doradztwa zawodowego. Być może nasza profesja niezbyt dobrze rokuje na rynku pracy i warto zastanowić się nad przekwalifikowaniem, poszukiwaniem nowych ścieżek kariery.

Szukanie pracy to także swego rodzaju praca. Wysłanie jednego CV na dzień to zdecydowanie za mało, jeśli zależy nam na szybkim znalezieniu kolejnej posady. Pamiętajmy, że liczy się wytrwałość, ale także elastyczność. Powodzenia!