Kierowca – opis zawodu

Praca kierowcy polega na docieraniu pojazdem z jednego punktu do drugiego w celu osiągania celów gospodarczych, biznesowych, dostarczaniu towarów lub transportowaniu osób podróżnych. Zawodowo za kółkiem pracują taksówkarze, kierowcy ciężarówek dostawczych, kierowcy autobusów, szoferzy albo prywatni przedsiębiorcy zajmujący się transportem osób i ludzi. Niezależnie od formy zatrudnienia i celu przejazdów, kierowca zawsze zobowiązany jest do punktualnego i sumiennego odwiedzania wskazanych punktów, przestrzegania przepisów ruchu drogowego, dbania o bezpieczeństwo przewożonych osób i rzeczy. A także monitorowanie i zgłaszanie usterek technicznych i zapewnianie czystości i porządku w pojeździe.

Kierowca – wymagania zawodowe

Podstawowym wymogiem w tej pracy jest oczywiście posiadanie odpowiedniego prawa jazdy i stosownych uprawnień. Każda branża, która zatrudnia kierowcę, definiuje je nieco inaczej. Kierowca zawodowy ciężarówek musi, poza kategorią B, ukończyć także kurs na prawo jazdy kategorii C lub C+E, oraz uzyskać dodatkowe pozwolenia na przewóz osób lub rzeczy. Licencja kierowcy zawodowego nie jest dana raz na zawsze – trzeba ją odnawiać co pięć lat, przedkładając także aktualne wyniki badań lekarskich i psychologicznych. Bardzo istotne są też predyspozycje osobowościowe kierowców – zdolność do koncentracji, sumienność, ostrożność, cierpliwość i odporność emocjonalna. Bardzo wskazana jest znajomość topografii i orientacja w terenie. Niezbędny jest dobry wzrok, brak problemów z poruszaniem się i koordynacją wzrokowo – ruchową. Oraz podstawowe umiejętności techniczne.

Kierowca – warunki pracy

To praca, która przez większość czasu spędzana jest w pozycji siedzącej. W dużym skupieniu na tym, co dzieje się na drodze. A sama podróż musi się odbyć niezależnie od warunków atmosferycznych, także tych niekorzystnych. To dodatkowo spora odpowiedzialność – za stan pojazdu, stan towarów i bezpieczeństwo osób. Kierowcy towarzyszy niejednokrotnie zapach spalin, smogu czy uciążliwy hałas i nierozsądni inni uczestnicy ruchu. Część kierowców, z racji mniej natężonego ruchu, pracuje też w nocy i opuszcza dom na długie tygodnie.

Kierowca – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracowników potrzebują firmy spedytorskie, kurierskie, towarowego, handlowe czy przemysłowe. Kierowcy mogą też pracować jako przewoźnicy osób czy szoferzy albo taksówkarze. By zarabiać w ten sposób na życie, prowadząc własny biznes, kierowca potrzebuje odpowiednio dostosowanego pojazdu i wymienionych wcześniej uprawnień. Zarobki różnią się w zależności od branży. Najlepiej zarabiają kierowcy ciężarówek towarowych, wykonujących długie i odległe kursy.

Źródła wiedzy:

  1. https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/kierowca-ciezarowki/
  2. https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/kierowca-autobusu/
  3. https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/kierowcy-samochodow-ciezarowych-i-ciagnikow-siodlowych/