Rekuperacja jakie warunki musi spełniać dom

3 min czytania
Rekuperacja  jakie warunki musi spełniać dom

Rekuperacja  jakie warunki musi spełniać dom

Decydując się na system rekuperacji, należy pomyśleć o nim już na etapie projektowania domu. To właśnie wtedy jest czas na wybór pomiędzy wentylacją mechaniczną a grawitacyjną. Jednakże i sam dom, już po wybudowaniu, musi spełniać pewne warunki, aby rekuperacja działała w nim prawidłowo. Na co więc trzeba zwrócić uwagę?

Jak działa rekuperacja?

System rekuperacji to nowoczesny, mechaniczny sposób wentylowania pomieszczeń w budynku, połączony z funkcją odzyskiwania ciepła. Centrum systemu stanowi rekuperator z wymiennikiem ciepła. Świeże powietrze, które pobierane jest spoza budynku, przechodzi przez rekuperator, gdzie zostaje ogrzane ciepłem, odebranym ze strumienia zużytego i wilgotnego powietrza, opuszczającego budynek.

Do działania rekuperacji nie potrzeba regularnego napływu chłodnego powietrza z dworu a tym samym otwierania okien lub montowania nawiewników. System rekuperacji działa bowiem niezależnie od pogody i pory roku. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy na ogrzewaniu, ale i łatwo utrzymujemy komfort cieplny w domu o ile oczywiście spełni on pewne warunki.

Stolarka okienna w domach z rekuperacją

W domu z rekuperacją bardzo ważne jest, aby okna były jak najbardziej szczelne. Nie mogą znajdować się w nich nawiewniki ani otwory, które umożliwiałby napływ powietrza z dworu do pomieszczeń. Dobrze też, aby okna były energooszczędne i cechowały się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła.

Okna powinny być także dobrze zaizolowane i szczelnie osadzone w ścianie. Takie rozwiązanie ma dwa cele:

  • po pierwsze, szczelność okien nie doprowadzi do przedostawania się powietrza z dworu (co zakłóciłoby sens działania rekuperacji),
  • po drugie dobrze zaizolowana stolarka okienna i szczelne okna, nie pozwolą ciepłu, odzyskanemu przez rekuperacje, uciekać z domu.

Drzwi w pomieszczeniach

System rekuperacji wymienia powietrze w pomieszczeniach, dzięki sieci kanałów wentylacyjnych. Ich otwory znajdują się w wybranych pomieszczeniach. W części z nich obecne są kanały nawiewne a w innych wywiewne. Z tego właśnie powodu, pomieszczenia w domu nie mogą być od siebie odizolowane w sposób, który ograniczałby swobodny przepływ powietrza.

Oznacza to, że każde drzwi wewnętrzne w domu z rekuperacją, muszą mieć tuleje lub podcięcia, które umożliwią rotację powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Należy też zwrócić uwagę, aby otwory w drzwiach nie zostały zasłonięte przez dywany. Ograniczenie swobodnego przemieszczania się powietrza sprawi bowiem, że rekuperacja przestanie być wydajna i nie spełni swojej roli.

Izolacja a rekuperacja jakie warunki musi spełniać dom

Ponieważ rekuperacja odzyskuje ciepło (a tym samym przynosi oszczędności), żaden właściciel tego systemu nie zechce zapewne dopłacać do ogrzewania. Właśnie z tego powodu należy zadbać o odpowiednią izolację domu. Zaizolowane muszą być jednak nie tylko jego ściany, ale także kanały wentylacyjne, transportujące powietrze. Zminimalizuje to straty ciepła, do których dochodzi podczas przemieszczania się powietrza.

Jeśli kanały nie zostaną zaizolowane, przemieszczające się w nich powietrze zacznie się schładzać, przez co do pomieszczeń trafi to zbyt chłodne, niż chcieliśmy. W efekcie odzysk ciepła przez rekuperator pójdzie na marne a my będziemy musieli dogrzewać dom grzejnikami. Pamiętajmy także, aby zaizolować pomieszczenie, w którym znajduje się rekuperator. Temperatura w nim musi być dodatnia.

To i o wiele więcej na temat rekuperacji przeczytacie na stronie: https://Ventido.pl

Etap projektowania domu

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu i chcemy wyposażyć go w rekuperację, nie planujmy w nim wentylacji grawitacyjnej i kominów. Są one całkowicie zbędne. Ich obecność zakłóciłaby cel pracy rekuperatora.

Jeśli jednak posiadamy dom z wentylacją grawitacyjną, który chcemy wyposażyć w rekuperację, musimy zatkać kanały wentylacyjne. Niezależne instalacje wentylacyjne w domu z rekuperacją są potrzebne tylko wtedy, gdy znajduje się w nim okap kuchenny lub kominek.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktyrzeszow_kf