Dawniej dziczyzna była jednym z popularniejszych mięs, jakie mogły znaleźć się na polskim stole. Dziś coraz rzadziej ludzie po nie sięgają na rzecz drobiu czy wołowiny. Jednak od czasu do czasu można przecież przyrządzić sobie wspaniałe mięso i zaskoczyć swoją rodzinę czy znajomych niebanalnym smakiem. Podobnie sytuacja może wyglądać, gdy sięgniemy po zając i przygotujemy go w ciekawy sposób.
Składniki
- Comber i uda i z jednej ruszy zająca
- 15 dag słoniny
- 1 szklanka śmietany
- 4 łyżki masła
- Sól
Składniki na marynatę
- 2 szklanki wody
- 4-5 cm kawałek imbiru (obrany i pokrojony w plastry)
- Pietruszka
- Kawałek selera
- Cebula (pokrojona w plastry)
- Pół szklanki octu
- Liść laurowy, pieprz ziarnisty, jałowiec, goździki i ziele angielskie
Wykonanie
- Składniki na marynatę wymieszać z wodą i octem, zagotować i wystudzić.
- Mięso z zająca umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Oczyścić z żyłek i błon.
- Ułożyć w kamiennym lub szklanym naczyniu, wlać marynatę i pozostawić w chłodnym miejscu na kilku dni.
- Mięso obracać do jakiś czas.
- Słoninę pokroić w słupki i naszpikować nią mięso.
- Mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego, które wcześniej wysmarowujemy tłuszczem. Na wierz też warto położyć kilka kawałków masła, a dodatkowo zalać kilkoma łyżkami marynaty.
- Piecz przez ok. 1 h, co jakiś czas podlewając marynatą i sosem, a na koniec śmietaną.
- Po upieczeniu zostawić na 15 min, podzielić na porcje.
- Sos można zagęścić mąką.
- Zając świetnie smakuje w towarzystwie makaronu czy kładzionych klusek i buraczków.
Jest to ciekawy sposób na przygotowanie pysznego zająca w taki sposób, że na pewno zaskoczymy gości. Jednak to nie jedyne, co możemy zrobić z leśnym mięsem. Może jeszcze nie mieliśmy okazji próbować dziczyzny, ale jest to także wspaniałe mięso, które może nam dać pole do popisu. Podobne do wołowiny, ciemne i bardzo smaczne, a do tego mniej tłuste niż wieprzowe. Więcej przepisów z mięsem znajdziesz na stronie https://braciabudnik.pl/przepisy/steki/stek-wieprzowy/ .
Całkiem ciekawym pomysłem jest przygotowanie pasztetu z dzika. Takie danie kiedyś dosyć często znajdowało się na polskich stołach. Podobnie jak pieczony dzik czy potrawka z dzika. Szczególnie przygotowywano takie potrawy na święta i ważniejsze dla danej społeczności wydarzenia.
Przygotowanie pasztetu z dzika nie jest wcale zbyt trudne, a również może zaskoczyć gości. Należy najpierw kupić dobrej jakości mięso od sprawdzonego dostawcy. Następnie należy ugotować je z warzywami. Osiągnięcie idealnej soczystości mięsa może być trudne, dlatego najlepiej na początek zabrać się właśnie za pasztet z dziczyzny. Wystarczy zmielić wszystko w maszynce, wymieszać, a potem upiec. Taki pasztet nadaje się do jedzenia na ciepło, a także na zimno. Będzie wspaniałą przystawką czy przekąską na przyjęciach.
Naprawdę nie potrzeba wiele, by przygotować rewelacyjne i zaskakujące dania, które dobrze uzupełnią dietę o potrzebne wartości odżywcze zawarte w mięsie. W takim razie powinniśmy się już dziś zabrać do pracy, a może sami wpadniemy na jeszcze inny, równie rewelacyjny pomysł na cudowne posiłki. W rzeczywistości nie potrzeba wiele czasu do tego