Zasady dotyczące zasiłków macierzyńskich i chorobowych w przypadku kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o prace są dość jasne i większość osób, w pewnym stopniu jest z nimi zaznajomiona. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Tutaj często pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości. Jakie są zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego w takiej sytuacji i jak wygląda sprawa prowadzenia firmy podczas urlopu macierzyńskiego?
- Prowadzenie działalności a urlop macierzyński
- Ważne informacje dla mam prowadzących firmy
- Sytuacja mamy w przypadku umowy o pracę a samozatrudnienia
Prowadzenie działalności a urlop macierzyński
Kobiety, które decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej, bardzo często obawiają się, że przez to trudniej im będzie pełnić jednocześnie rolę matki. Wpływ ma na to wiele kwestii, jednak cześć wątpliwości można rozwiać całkiem szybko. W internecie znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, przykładowo czy przedsiębiorca może wziąć L4 na dziecko można sprawdzić na spotkajbiznes.pl. W niektórych przypadkach warto jednak zasięgnąć opinii osoby specjalizującej się w prawie pracy.
Jeśli chodzi o zasiłek macierzyński, to przysługuje on kobietom, które prowadząc działalność, opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Należy w tym momencie wspomnieć o tym, że przedsiębiorcy mają obowiązek płacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.
Ważne informacje dla mam prowadzących firmy
Przepisy prawa w żaden sposób nie ograniczają młodym mamom możliwości prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Nie trzeba mieć więc obaw, że wypłacanie tego świadczenia zostanie wstrzymane przez to, że kobieta pracuje w ramach własnej firmy. Należy jednak pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy kobieta jest zatrudniona jednocześnie na umowę o pracę i ma własny biznes, to zasiłek będzie wypłacany tylko w ramach jednego ubezpieczenia. Ponadto kobieta w takiej sytuacji będzie musiała nadal opłacać samodzielnie składki na ZUS.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę także z tego, że zasiłek macierzyński i urlop macierzyński to nie to samo. Zwykle są one ze sobą utożsamiane z powodu tego, że kobiety zatrudnione na umowę o pracę pobierają zasiłek macierzyński w trakcie trwania urlopu z tego samego tytułu. Jednak w przypadku kobiet prowadzących własną działalność bardzo często pobierają one zasiłek, jednak nie rezygnują przy tym z pracy.
Sytuacja mamy w przypadku umowy o pracę a samozatrudnienia
Wiadomo już, że zarówno kobieta na etacie, jak i prowadząca własny biznes, może otrzymać zasiłek macierzyński, warunkiem jest jednak opłacanie przez tę drugą składki chorobowej. Sytuacja mam, które mają własną firmę, jest jednak o tyle trudniejsza, że decydując się na urlop macierzyński, ryzykują one zachwianiem się pozycji ich działalności na rynku, w czasie gdy będą nieaktywne zawodowo. W związku z tym wiele przedsiębiorczych mam decyduje się na pracę w nieco ograniczonym wymiarze, aby nie ponieść długofalowych konsekwencji z racji przebywania na urlopie macierzyńskim.