Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle kontynuują spotkania profilaktyczne z dziećmi z różnych szkół powiatu jasielskiego. Celem spotkań było uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z cyberprzestępczością czy hejtem. Nie zabrakło również poruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odpowiedzialności nieletnich w świetle nowych przepisów prawa i promowania zawodu policjanta.

Ten i ubiegły tydzień był bardzo pracowity dla jasielskich profilaktyków. Policjanci zajmujący się działaniami profilaktycznymi odwiedzają szkoły, organizują akcje edukacyjne i uczestniczą w różnych działaniach, których głównym celem jest uświadamianie dzieci i młodzieży w zakresie występujących zagrożeń oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

W minionych dniach mundurowi odwiedzili m.in. szkoły podstawowe w Szebniach, Warzycach, Kołaczycach i Bieździedzy. W trakcie tych spotkań poruszali tematy związane z hejtem, który obecnie jest częstym zjawiskiem wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Aktualnie najbardziej popularnym miejscem do rozpowszechniania hejtu jest Internet, przez wzgląd na pewną, nieraz iluzoryczną anonimowość oraz swój zasięg. Policjanci omówili odpowiedzialność prawną jaka może wystąpić w związku z tym zjawiskiem. Podczas spotkań wspominali także o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci internetowej pozwalających ustrzec się zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.

Policjanci w Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle przeprowadzili również zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pn. „Prawne i społeczne konsekwencje zdarzeń drogowych i incydentów z udziałem młodych kierowców”. Mundurowi przypomnieli młodzieży o znowelizowanych przepisach, które weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku. Szczególnie zwrócili uwagę na zmianę wysokości grzywien oraz wspomnieli o tzw. recydywie podczas popełniania niektórych wykroczeń drogowych. Omówili zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i zachęcali do noszenia elementów odblaskowych, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Przekazane informacje z pewnością okazały się cenne dla obecnych, jak i przyszłych kierowców.

Kilka dni później w tej samej szkole gościł technik kryminalistyki z jasielskiej komendy, który przybliżył tajniki swojej służby. Młodzież aktywnie włączała się w dyskusje oraz zadawała szereg pytań. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz specjalistycznej walizki oraz wykorzystywanych narzędzi służących do zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia. Uczniowie mieli również okazje przekonać się w jaki sposób pobiera się odciski linii papilarnych.

Spotkania z policjantami cieszyły się dużym zainteresowaniem i niewątpliwie pozostaną na długo w pamięci uczniów.

dl
 

  • Na zdjęciu widoczni umundurowani funkcjonariusze policji siedzący frontem do grupy młodzieży
    fot: KPP Jasło
  • Na zdjęciu widoczna jest grupa młodzieży oraz technik kryminalistyki pobierający jednej z uczennic odcisk palca
    fot: KPP Jasło
  • Na zdjęciu widoczna jest umundurowana policjantka zwrócona w kierunku młodzieży
    fot: KPP Jasło
  • Na zdjęciu widoczna jest umundurowana policjantka zwrócona w stronę młodzieży
    fot: KPP Jasło
  • Na zdjęciu widoczna jest umundurowana policjantka zwrócona w stronę młodzieży
    fot: KPP Jasło
  • Na zdjęciu widoczna jest uczennica, która ogląda zdjęcia przedmiotów
    fot: KPP Jasło