W co się bawić z dwulatkiem?

Rodzice dwulatków wiedzą, jak wymagające potrafią być ich pociechy. To już nie maluchy, którym wystarczyły pozytywki, grzechotki i przytulanki. Dwulatki uwielbiają zabawy pozwalająca na eksplorację i angażujące zmysły. Z drugiej strony ważne jest bezpieczeństwo zabawy oraz radość, jaką aktywność może sprawić dziecku. W co się bawić z dwulatkiem i jakie zabawki wybierać?

Zabawy rozwijające sprawność manualną

Dwulatki to mali odkrywcy. Zabawa jest dla nich podstawowym sposobem na poznawanie świata i naukę nowych umiejętności. Choćby z tego względu warto zadbać, aby dostarczała maluchom odpowiedniej porcji wyzwań oraz radości. Dwuletnie dzieci coraz lepiej kontrolują funkcjonowanie swojego ciała, w szybkim tempie rozwijają się również ich sprawności manualne. Chętnie manipulują rozmaitymi przedmiotami, których wielkość dopasowana jest do ich dłoni. Świetnie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju sortery oraz zabawki polegające na wciskaniu przycisków. Jeśli towarzyszyć będą temu dźwięki lub efekty świetlne, maluchy będą zachwycone. Dobrym pomysłem jest również malowanie palcami, oczywiście z wykorzystaniem odpowiednich, nietoksycznych farb lub lepienie z masy solnej bądź ciastoliny.

Wspólne zabawy na świeżym powietrzu

Najlepsze zabawki dla 2-latka to te, które zapewnią maluchowi radość odkrywania, możliwość osiągnięcia pierwszych sukcesów lub czas spędzony z rodzicami. Dobrym pomysłem są zabawki przeznaczone do wykorzystania na świeżym powietrzu. Wszelkiego rodzaju zestawy do piaskownicy, wózki dla lalek, samochodziki na sznurku lub wózki ogrodowe, pozwalające na samodzielne ciągnięcie wielu skarbów, sprawią dzieciom prawdziwą frajdę. Dodatkowo, gra w piłkę lub uklepywanie babek w piaskownicy z rodzicami rozwija sprawności motoryczne, uczy dziecko koncentracji na zadaniu i pozwala zacieśniać więzi.

Klocki, układanki i puzzle dla dwulatków

Dwuletnie dzieci są już wystarczająco sprawne i bystre, aby samodzielnie budować pierwsze konstrukcje z klocków lub ułożyć puzzle. Konieczne jest jednak dopasowanie wielkości lub ilości elementów do możliwości malucha. Warto wybierać zestawy klocków Duplo, o dużych, zaokrąglonych klockach, dostosowane do wielkości dłoni dzieci. Sprawdzą się też puzzle drewniane lub piankowe albo układanki o tematyce odpowiadającej dziecięcym zainteresowaniom.