W Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się niezwykła XII edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Leśne dyktando”, która przyciągnęła uwagę młodych miłośników ortografii z całego województwa podkarpackiego. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w pisaniu, a także zyskać cenne nagrody.
Honorowy patronat i organizacja konkursu
Wydarzenie miało miejsce 17 października 2024 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie. Honorowy patronat nad konkursem objęli ważni przedstawiciele lokalnych władz, w tym Pan Krzysztof Jarosz, Starosta Rzeszowski, oraz Pan Marian Pigan, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Obecność Pana Wojciecha Piecha, Wójta Gminy Dynów, oraz Pana Zygmunta Frańczaka, Burmistrza Dynowa, podkreśliła znaczenie tego przedsięwzięcia jako wsparcia dla edukacji młodzieży.
Organizatorzy, w skład których weszli Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie, przygotowali wiele atrakcji dla uczestników. Uroczystość otworzyli Pani Halina Cygan, dyrektor szkoły, oraz inni przedstawiciele organizatorów, którzy wprowadzili zebranych w atmosferę rywalizacji.
Uczestnicy i przebieg konkursu
W konkursie wzięło udział 86 uczniów z 23 szkół, pod opieką 33 nauczycieli. Młodzi ortografowie mieli za zadanie napisać poprawnie tekst związany z tematyką leśną, który został przygotowany przez Panią Małgorzatę Kopczak, specjalistkę ds. edukacji i promocji w Nadleśnictwie Dynów. Tekst był pełen leśnych tajemnic i słownictwa, które wyzwalało wyobraźnię uczestników.
Po zakończeniu pisania, jury miało trudne zadanie do wykonania. Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich prac, ogłoszono zwycięzców w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. Wśród laureatów znaleźli się zarówno uczniowie z mniejszych miejscowości, jak i z większych ośrodków, co podkreśla różnorodność talentów w regionie.
Wyniki konkursu i nagrody
W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Jakub Chruścicki z Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku, drugie miejsce zajęła Borys Karaś z Łubna, a trzecie przypadło Majce Ślimak z Nienadowej. Wyróżnienia otrzymali także uczniowie z Dylągowej oraz Dubiecka.
W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zdobyła Kinga Skrok – Wolska z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, drugie miejsce przypadło Piotrowi Nowakowi, a trzecie Filipowi Gucwie, również z Leska. Wyróżnienia trafiły do uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie oraz Zespołu Szkół Leśnych.
Specjalną nagrodę „Mistrza ortografii” otrzymała Kinga Skrok – Wolska, co jest szczególnym wyróżnieniem, które na pewno zmotywuje ją do dalszego rozwijania swoich umiejętności. Wszyscy nagrodzeni oraz ich opiekunowie zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami, które wręczyli przedstawiciele organizatorów.
W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokazy przygotowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie oraz film promocyjny o Nadleśnictwie Dynów. Takie połączenie wiedzy z praktyką z pewnością zainspirowało młodzież do działania.
Podsumowując, konkurs okazał się nie tylko sprawdzianem umiejętności ortograficznych, ale także wspaniałą okazją do integracji i promowania edukacji leśnej. Pani Grażyna Paździorny oraz Pan Jacek Gałuszka podziękowali wszystkim zaangażowanym w organizację oraz uczestnictwo, zapraszając jednocześnie na kolejną, XIII edycję konkursu w przyszłym roku.
Inf. i fot.: ZSZ w Dynowie
Powiat Rzeszów