W miniony weekend, 4 listopada 2024 roku, w Sali widowiskowej GOKiB w Krasnem odbył się II Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej pod hasłem „Serce mam biało-czerwone”. To wydarzenie, zorganizowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krasnem, przyciągnęło młodych recytatorów z całego powiatu rzeszowskiego, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w dwóch kategoriach wiekowych.
Honorowy patronat i organizacja wydarzenia
Wydarzenie objęli honorowym patronatem przedstawiciele lokalnych władz, w tym Starosta Rzeszowski, pan Krzysztof Jarosz, oraz Wójt Gminy Krasne, pan Jacek Maternia. Dodatkowo, wsparcie udzielił Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Rzeszowie. Tak szerokie grono patronów świadczy o znaczeniu konkursu, który nie tylko promuje kulturę, ale również podkreśla wartości patriotyczne wśród młodego pokolenia.
Recytatorskie zmagania i jury
W konkursie wzięło udział trzydzieścioro uczestników, którzy zostali wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych. Recytatorzy zaprezentowali swoje występy w dwóch kategoriach wiekowych: klas 1-3 oraz klas 4-8. Wysoki poziom artystyczny wykonania recytacji sprawił, że jury miało niełatwe zadanie. W skład komisji weszli znani przedstawiciele kultury: pani Katarzyna Kyc, historyk z IPN, pani Jadwiga Buczak, odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, oraz pani Nina Opic, uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury Polski”. Ich doświadczenie i wiedza na pewno wpłynęły na ostateczne decyzje dotyczące nagród.
Nagrody i podziękowania
Po długich deliberacjach jury przyznało nagrody w obu kategoriach. Wśród najmłodszych najlepsza okazała się Lena Sondej z Zespołu Szkół w Stobiernej, która zdobyła pierwsze miejsce. Na podium znalazły się także Hanna Dobek z Palikówki i Kacper Dul z Trzebosi. W kategorii klas 4-8 triumfowała Aleksandra Tarała z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krasnem, a w czołówce uplasowali się Mateusz Kopaczyński z Tyczyna oraz Alan Grzesik ze Strażowa. Nagrody dla laureatów i wszystkich uczestników ufundowali patroni wydarzenia, co świadczy o ich zaangażowaniu w rozwój kultury w regionie.
Organizatorzy złożyli serdeczne podziękowania wszystkim gościom oraz osobom, które wsparły organizację konkursu. Wydarzenie to nie tylko ukazało talent młodych recytatorów, ale także podkreśliło znaczenie patriotyzmu i kultury narodowej w edukacji dzieci i młodzieży. Uczestnicy pokazali, że poezja ma moc łączenia pokoleń oraz kształtowania postaw społecznych, a ich zaangażowanie zasługuje na szczególne uznanie.
Wg inf z: Powiat Rzeszów