Rzeszów upamiętni 85. rocznicę deportacji Polaków na Sybir
Rzeszów pamięta o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Uroczystości upamiętniające deportacje Polaków na Sybir przyciągnęły wielu mieszkańców!

Rzeszów oddaje hołd ofiarom deportacji na Sybir

W minioną sobotę, 10 lutego, Rzeszów stał się miejscem szczególnych obchodów, które przypomniały o pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości zorganizowane przez Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie zgromadziły licznych uczestników, w tym przedstawicieli władz lokalnych oraz młodzież szkolną.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Rzeszowskiej, gdzie modlono się za wszystkich, którzy doświadczyli cierpień związanych z brutalnymi deportacjami. „Naszym obowiązkiem jest upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń – i spełniamy go z pełną odpowiedzialnością” – mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, podkreślając znaczenie pamięci o historii.

Ważne momenty w historii Rzeszowa i Polski

10 lutego 1940 roku to data, która na zawsze zmieniła życie około 140 tysięcy Polaków. Deportacje przeprowadzane przez NKWD dotknęły głównie rodziny wojskowych, urzędników oraz pracowników służby leśnej i kolei. Wiele osób nie wróciło już do kraju, a ci, którzy przeżyli, musieli zmierzyć się z traumą i trudnościami życia na obczyźnie.

W trakcie uroczystości miało miejsce również ślubowanie kadetów klas pierwszych X Liceum Wojskowego im. Sybiraków w Rzeszowie. To symboliczne wydarzenie podkreśliło znaczenie kształtowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i pamięci o historii narodu.

Obchody były nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale także do zacieśnienia więzi społecznych i budowania wspólnej tożsamości. Rzeszowianie pokazali, że pamięć o ofiarach deportacji jest dla nich niezwykle ważna i że będą kontynuować tę tradycję w przyszłości.

„Pamiętamy i będziemy pamiętać” – zaznaczyła wojewoda Kubas-Hul podczas uroczystości.

Rzeszów staje się miejscem, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, a mieszkańcy aktywnie uczestniczą w kultywowaniu pamięci o ważnych wydarzeniach w dziejach Polski.


Wg inf z: UW Rzeszów