Samorządy z Podkarpacia sięgają po miliony na walkę ze zmianami klimatu

Ponad setka samorządowców z Podkarpacia spotkała się w Rzeszowie, by poznać nowe możliwości finansowania ekologicznych inwestycji. To ważny krok w walce z suszą i powodziami, które coraz częściej dotykają nasz region.
- Rzeszów gościł ekspertów od zielonych inwestycji i ochrony środowiska
- Podkarpackie miasta już korzystają z unijnych środków na walkę ze zmianami klimatu
Rzeszów gościł ekspertów od zielonych inwestycji i ochrony środowiska
W Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zebrało się ponad 100 przedstawicieli lokalnych władz, którzy chcą skuteczniej wykorzystywać dostępne fundusze na działania proekologiczne. Spotkanie odbyło się 18 kwietnia 2025 roku i było okazją do wymiany doświadczeń oraz poznania aktualnych programów wsparcia dla gmin i miast.
Samorządy mają do dyspozycji wiele narzędzi finansowych, zarówno krajowych, jak i unijnych podkreśliła Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki. To moment, aby wykorzystać te możliwości na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska.
Podkarpackie miasta już korzystają z unijnych środków na walkę ze zmianami klimatu
Urszula Zielińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zwróciła uwagę na rosnące zagrożenia związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi suszą hydrologiczną i geologiczną, powodziami czy podtopieniami. Zaznaczyła jednak, że dostępne są fundusze, które pozwalają przygotować się na te wyzwania.
Chodzi o maksymalne wykorzystanie wody opadowej wtedy, kiedy padają ulewne deszcze oraz o budowanie retencji wszędzie, gdzie tylko można. Tak, żeby tę wodę zatrzymywać na okres przedłużonej suszy podczas gorącego lata” mówiła Urszula Zielińska.
W ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 20212027 już teraz realizowane są projekty adaptacyjne w takich miastach jak Jasło, Stalowa Wola, Dębica czy Krosno. Dzięki temu samorządy inwestują m.in. w modernizację systemów ciepłowniczych, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowę zielonej infrastruktury.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, podkreśliła: Fundusze dają szerokie pole do działań obejmujących gospodarkę wodno-ściekową, retencję oraz projekty wspierające bioróżnorodność i gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Dzięki takim inicjatywom mieszkańcy Podkarpacia mogą liczyć na lepszą ochronę przed skutkami zmian klimatu oraz bardziej przyjazne środowisko do życia.
Na podst. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Autor: krystian