5 maja Dzień Godności i walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych

5 maja to dzień, który w Rzeszowie i całym województwie podkarpackim nabiera szczególnego znaczenia. To czas, gdy przypominamy o prawach, marzeniach i ogromnym potencjale osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz walczymy z dyskryminacją, która nadal bywa ich codziennością.
- Rzeszów angażuje się w obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
- Wsparcie dla osób z niepełnosprawnością w województwie podkarpackim rośnie
Rzeszów angażuje się w obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
W miniony poniedziałek, 5 maja, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli władz, w tym wojewodę podkarpackiego Teresę Kubas-Hul, dyrekcję oraz pracowników urzędu, którzy wspólnie wyrazili swoje wsparcie dla osób zmagających się z różnorodnymi ograniczeniami.
To wyjątkowa okazja, aby podkreślić, jak ważne jest budowanie społeczeństwa otwartego na potrzeby wszystkich mieszkańców. Wojewoda Teresa Kubas-Hul zwróciła uwagę na konieczność szacunku i godnego traktowania każdej osoby, niezależnie od jej możliwości.
Chcemy wyrazić naszą solidarność i pełne wsparcie dla działań na rzecz budowania społeczeństwa otwartego i wspierającego, w którym każdy człowiek, niezależnie od swoich ograniczeń, ma prawo do godności i szacunku oraz szanse, by realizować swoje marzenia i talenty. Chcemy przekazać najserdeczniejsze życzenia zdrowia, siły do przezwyciężania codziennych problemów, radości i wytrwałości w realizacji planów oraz niezbędnego wsparcia ze strony otoczenia. Dziękujemy także rodzinom, opiekunom, nauczycielom, terapeutom i organizacjom wspierającym osoby z niepełnosprawnością intelektualną
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnością w województwie podkarpackim rośnie
Województwo podkarpackie konsekwentnie rozwija system pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. Obok znanych programów takich jak Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” czy Opieka wytchnieniowa”, coraz większą rolę odgrywają środowiskowe domy samopomocy. To miejsca stworzone specjalnie po to, by zapewnić indywidualne wsparcie terapeutyczne oraz pomoc w codziennym funkcjonowaniu.
Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, podkreśla znaczenie tych inicjatyw: Dzięki nim osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na lepsze warunki do usamodzielnienia się oraz integracji społecznej”. Takie działania są kluczowe dla poprawy jakości życia i umożliwiają korzystanie z życia bez barier.
Codzienność osób z niepełnosprawnościami to wyzwania podobne do tych, które spotykają każdego z nas troski o zdrowie, potrzebę akceptacji czy możliwość realizacji pasji. Gdy spotykają na swojej drodze życzliwych ludzi i otrzymują odpowiednie wsparcie, ich droga staje się łatwiejsza i pełna nadziei.
Opierając się na: Podkarpacki UW
Autor: krystian