Władysław Sikorski i jego wyjątkowe związki z Powiatem Rzeszowskim

Władysław Sikorski generał, premier i syn ziemi rzeszowskiej, którego historia na trwałe wpisała się w losy Polski. Poznajcie niezwykłe związki tego wybitnego Polaka z miejscowością Hyżne i Powiatem Rzeszowskim.
- Hyżne i okolice miejsce, które ukształtowało młodego Władysława Sikorskiego
- Hyżne pamięta generała Sikorskiego pomniki i miejsca upamiętnienia
Hyżne i okolice miejsce, które ukształtowało młodego Władysława Sikorskiego
Choć Władysław Sikorski przyszedł na świat 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym, to właśnie okolice Hyżnego odegrały kluczową rolę w jego dzieciństwie i młodości. To tutaj, w malowniczej wsi związanej z jego rodziną, spędzał pierwsze lata po śmierci ojca. Jego rodzice Emilia Hawrowska oraz Tomasz Sikorski poznali się i zawarli związek małżeński w kościele w Hyżnem, a następnie zamieszkali w tzw. Organistówce.
Młody Władysław uczęszczał do miejscowej szkoły podstawowej od 1887 do 1893 roku, gdzie wcześniej pracował jego ojciec jako nauczyciel. Z Hyżnego codziennie dojeżdżał furmanką do gimnazjum oraz bursy szkolnej w Rzeszowie drogą, która dziś nosi jego imię to symboliczne świadectwo więzi z tym terenem.
Warto podkreślić, że edukację gimnazjalną wspierał dla niego Władysław Jędrzejowicz, właściciel rozległych dóbr ziemskich w regionie. Dzięki temu wsparciu Sikorski ukończył szkołę we Lwowie, gdzie zaczął angażować się w działalność niepodległościową pierwszy krok ku wielkiej karierze wojskowej i politycznej.
Hyżne pamięta generała Sikorskiego pomniki i miejsca upamiętnienia
Władysław Sikorski nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i zawsze z sentymentem wspominał Hyżne jako swoją rodzinną wieś. Potwierdzeniem tego jest jego spotkanie z emigrantami z Hyżnego i okolic w Chicago w kwietniu 1941 roku, podczas którego zostawił im wpis:
Pozdrowienia dla Polaków i Polek z pięknych i drogich mojemu sercu okolic Hyżnego, Grzegorzówki i Dylągówki”.
Dziś mieszkańcy mogą zobaczyć liczne formy upamiętnienia generała na terenie Hyżnego. Już w 1972 roku nowo wybudowana szkoła podstawowa otrzymała jego imię. W 2001 roku, z okazji 120. rocznicy urodzin Sikorskiego, przy wejściu do odbudowanego dworku odsłonięto pamiątkową tablicę efekt pracy Stowarzyszenia Pamięci Gen. Władysława Sikorskiego z Rzeszowa oraz Fundacji im. Generała z Chicago.
Nie zabrakło również skweru nazwanego jego imieniem oraz pomnika stojącego w sercu miejscowości. Te miejsca są nie tylko symbolem pamięci o wybitnym Polaku, ale także inspiracją dla kolejnych pokoleń mieszkańców Powiatu Rzeszowskiego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
Autor: krystian