Ruszyło betonowanie lewej nitki estakady Wisłokostrady nad torami kolejowymi

2 min czytania
Ruszyło betonowanie lewej nitki estakady Wisłokostrady nad torami kolejowymi


Rzeszów staje się świadkiem imponującej akcji budowlanej, która zmieni oblicze komunikacji w mieście. Trwa nieprzerwane betonowanie jednej z kluczowych części nowej estakady nad torami kolejowymi – operacja, która pochłonie tysiące metrów sześciennych betonu i setki ton stali. To krok milowy w realizacji największej inwestycji drogowej ostatnich lat!

  • Budowa Wisłokostrady w Rzeszowie nabiera tempa
  • Wisłokostrada – nowa arteria odciąży centrum Rzeszowa

Budowa Wisłokostrady w Rzeszowie nabiera tempa

W poniedziałek o godzinie 9 rano ruszyły intensywne prace przy betonowaniu lewej nitki estakady, biegnącej nad torami kolejowymi. Ta część konstrukcji ma niemal 374 metry długości i jest większa od już ukończonej prawej nitki, mierzącej 270 metrów. Operacja będzie prowadzona bez przerw przez około 80 godzin, co wymaga stałego dostarczania betonu przez aż 30 specjalistycznych pojazdów. Beton przyjeżdża do Rzeszowa z dwóch lokalnych betoniarni, a cały proces koordynuje zespół inżynierów i budowlańców.

Prezydent miasta Konrad Fijołek osobiście odwiedził plac budowy we wtorek, podkreślając skalę przedsięwzięcia: „To zadanie prowadzone jest w trybie ciągłym i potrwa do 80 godzin. Beton na miejsce jest cały czas dowożony przez 30 betonowozów”.

Wisłokostrada – nowa arteria odciąży centrum Rzeszowa

Wisłokostrada to ponad dwukilometrowy odcinek drogi, który połączy aleję Rejtana z ulicami Generała Maczka i Siemieńskiego. Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie dla miasta – pozwoli znacząco zmniejszyć natężenie ruchu w centrum, zwłaszcza na alei Piłsudskiego oraz rondzie Pobitno. W ramach projektu powstają także inne ważne obiekty inżynierskie, takie jak niedawno oddany Most Załęski oraz wspomniana estakada nad torami kolejowymi.

Do wykonania betonowania lewej nitki potrzeba aż 4 434 metrów sześciennych betonu oraz ponad 815 ton stali zbrojeniowej. Całość inwestycji kosztuje około 184 miliony złotych.

Choć oficjalny termin zakończenia prac przewidziano na wiosnę 2026 roku, istnieje realna szansa na wcześniejsze oddanie drogi do użytku – być może jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej trasy.

Na podstawie: UM Rzeszów

Autor: krystian