Pamięć o Józefie Klimczaku i Janie Komarzycy w sercu powiatu rzeszowskiego

2 min czytania
Pamięć o Józefie Klimczaku i Janie Komarzycy w sercu powiatu rzeszowskiego


W lipcu powiat rzeszowski oddaje hołd bohaterom „Akcji Burza”, którzy walczyli i polegli w dramatycznych starciach przeciw niemieckiemu okupantowi. Wspomnienia o ich poświęceniu łączą mieszkańców Zwięczycy i Bratkowic, gdzie odbywają się uroczystości upamiętniające tych, którzy nie zawahali się stanąć do walki o wolność.

  • Zwięczyca pamięta żołnierzy Armii Krajowej z dramatycznej walki 28 lipca 1944 roku
  • Bratkowice oddają cześć poległym powstańcom i niezłomnym bohaterom

Zwięczyca pamięta żołnierzy Armii Krajowej z dramatycznej walki 28 lipca 1944 roku

Na terenie dzisiejszej dzielnicy Rzeszowa, Zwięczycy, która podczas II wojny światowej była ważnym punktem konspiracji, co roku w lipcu odbywają się uroczystości ku czci żołnierzy Armii Krajowej. To właśnie tam, 28 lipca 1944 roku, rozegrała się jedna z ostatnich i najbardziej dramatycznych potyczek w ramach „Akcji Burza” na terenie powiatu rzeszowskiego.

Oddział liczący około dwudziestu partyzantów pod dowództwem plutonowego podchorążego Józefa Klimczaka ps. „Piwko” wyszedł z lasu mogielnickiego, zmierzając w stronę Zwięczycy. Niestety, Niemcy przygotowali zasadzkę – karabin maszynowy ukryto na strychu jednego z domów. Gdy polscy żołnierze znaleźli się w zasięgu ognia, otwarto do nich ogień. Komendant Klimczak zginął niemal natychmiast, zdążając jedynie wydać rozkaz odwrotu.

Niedługo po tym wydarzeniu na miejsce dotarł Jan Komarzyca, łącznik plutonu ze Zwięczycy, który miał przy sobie biało-czerwone opaski z napisem „AK Rozbratel”. Został schwytany przez Niemców i podczas próby ucieczki został zastrzelony.

Obaj bohaterowie zostali wywiezieni w okolice Łańcuta, gdzie ich ciała porzucono w przydrożnym rowie. Dzięki interwencji przypadkowych świadków rodziny mogły odnaleźć ich szczątki i pochować z należnym szacunkiem.

Dziś ich imiona widnieją na pomniku w Zwięczycy, pod którym kwiaty składali m.in. starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, radna powiatu Anna Wolska oraz radny Gminy Boguchwała Andrzej Zając.

Bratkowice oddają cześć poległym powstańcom i niezłomnym bohaterom

W podobnym duchu pamięci mieszkańcy Bratkowic wspominają dziewięciu poległych powstańców oraz Józefa Rzepkę – żołnierza AK, więźnia okresu PRL i jednego z tzw. niezłomnych. Jego życie było głęboko związane z wydarzeniami „Akcji Burza”, które odcisnęły trwałe piętno na historii regionu.

Tekst oparty na publikacjach: A. Cyło, R. Białorucki , Pamięci żołnierzy Armii Krajowej; J. Szalacha z domu Klimczak, O nich nie wolno zapomnieć

Na podst. Powiat Rzeszowski

Autor: krystian