O rzeczywistości rozszerzonej mówi się coraz więcej. Wykorzystywana jest w ośrodkach naukowych, w rozgrywce, grach, w medycynie. Dla większości jest to technologia jeszcze nieznana, niektórzy chcieliby ale nie mieli jeszcze okazji, aby się z nią zetknąć. Jest jednak wielu ludzi, którzy mieli taką możliwość. Przykładem jest np. gra pokemon Go, bardzo popularna kilka lat temu, która wykorzystywała rzeczywistość rozszerzoną. Dzisiejsze aplikacje rzeczywistości rozszerzonej są jednak jeszcze bardziej rozwinięte, a ich zastosowanie, może bardzo zaskoczyć!

Wirtualna przymierzalnia

Rozszerzona rzeczywistość - aplikacje, dzięki którym można skorzystać z wirtualnej przymierzalni. Nie trzeba męczyć się z zakładaniem na siebie ubrań, aby wiedzieć, jak wygląda się w różnych wariantach. Wykorzytując wirtualną rzeczywistość można sprawdzić, jak wygląda się w konkretnym ubraniu i to w różnych perspektywach - ubranie porusza się wraz z osobą przymierzającą. Zmiana koloru? Zmiana fasonu? Wszystko odbywa się szybko i prosto!

Leczenie fobii

Osoby chore na fobie bardzo często mają problemy z normalnym funkcjonowaniem. Niektóre metody leczenia fobii polegają na kontakcie osoby chorej z tym, czego się boi. Należy pamiętać, że konfrontacja człowieka z fobią np. z wężem lub pająkiem, którego się boi, jest dla takiej osoby wielkim stresem. Dlatego, w leczeniu zaczęto wykorzystywać technologie rzeczywistości rozszerzonej i technologię rzeczywistości wirtualnej, gdzie pacjent wie, że nie znajduje się w pobliżu prawdziwego zwierzęcia, może jednak próbować się z nim oswoić. To naprawdę bardzo pomaga!

Wystrój wnętrz

Chcesz dopasować dodatki lub meble do swojego mieszkania? Nie masz wyobraźni przestrzennej i nie znasz się na designie? W takim razie idealnym rozwiązaniem jest właśnie technologia rzeczywistości rozszerzonej. Wystarczy aplikacja i urządzenie typu smartfon, a szybko możesz dopasować najlepsze meble czy kolory do swojej przestrzeni.

Edukacja

Niektóre treści są bardzo trudne do przekazania uczniom. Jeszcze trudniejsze jest ich zobrazowanie w taki sposób, aby uczeń mógł sobie wyobrazić np. zachodzącą reakcję chemiczną, czy to, w jaki sposób wygląda związek chemiczny. Trudno jest również wyjaśnić, w jaki sposób wygląda konkretna budowla, trudno przedstawić ją tak, aby stanęła przed oczami dziecka w wyobraźni – a jak wiadomo jest to bardzo korzystne dla przyswojenia długotrwałego wiadomości. Dlatego wymyślono aplikacje rzeczywistości rozszerzonej, dzięki której dziecko może zobaczyć w trójwymiarze wszystko to, czego nie jest w stanie sobie samemu wyobrazić, a co nie jest możliwe do pokazania na rysunku w książce. Oczywiście aplikacje AR są także przydatne w uczeniu przyszłych lekarzy. Dzięki nowoczesnym technologiom, chirurdzy mogą bardzo dokładnie zapoznać się z modelami np. poszczególnych organów wewnętrznych.

Kiedy wydaje się nam, że już nic nie może nas zaskoczyć, pojawia się zupełnie nowe rozwiązanie technologiczne, które znów zachwyca świat. Powinniśmy się już do tego przyzwyczaić. W końcu, przez ostatnie kilkadziesiąt lat, świat technologii zaskoczył nas już niejeden raz. Przeszliśmy drogę od ogromnej wielkości komputerów, do niewielkich rozmiarów laptopów, ultrabooków, smartfonów, które dysponują szybkością, pamięcią i procesorami znacznie większymi niż komputery stacjonarne sprzed kilkunastu lat. Posiadamy dostęp do Internetu niemal z każdego miejsca na ziemi i z urządzeń, które możemy nosić w kieszeniach. Możemy gestem wyłączać telewizor czy oświetlenie w domu – otacza nas technologia, która dostępna była dawniej wyłącznie w sferze wyobraźni, czy na kinowych ekranach. Rzeczywistość rozszerzona jest technologia, która zaskakuje i ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Właśnie dlatego można mieć pewność, że nie tylko przetrwa, ale będzie się wciąż rozwijać.

Zastosowania rzeczywistości rozszerzonej, o których nigdy być nie pomyślał